| Mercore a întrebat:

Am și eu o nelămurire... Acum doua luni, am schimbat tableta pe care o aveam la abonament la Orange, mi s-a modificat abonamentul la telefon în așa fel încât să nu plătesc nimic in plus, să rămână la fel cât plăteam și anume 160 de lei. Pe luna decembrie și ianuarie mi-a venit de plata 236, respectiv 225 lei. Pentru ce? Am fost și m-am certat cu ei și îmi spuneau că am restanță 70 de lei, deși eram cu plata la zi. Am ieșit nervos cu gându că îmi bag ceva în el contract și intru la Vodafone să mă interesez de abonament. Între timp mă gândeam să nu fiu dat în judecată pentru neplata așa că m-am hotărât să mă întorc și să plătesc cei 70 de lei, deoarece aveam și abonamentul suspendat, puteam doar primi apeluri. Când îi spun că vreau să plătesc, se uită pe calculator și îmi spune că de fapt nu am 70 de lei, ci 98 de lei, m-am enervat iar... Au sunat la București au vorbit cu ei, mi-au dat drumu la abonament și acum aștept telefon să îmi spună cât am de platit de fapt. După treaba asta, m-am hotărât să merg să-mi fac abonament la Vodafone. Ce se întâmplă dacă nu plătesc în continuare abonamentul la Orange?

Răspuns Câştigător
| Jonas94 a răspuns:

Salut,
Din punct de vedere legal, ei nu te pot obliga să plătești abonamentul, mai ales că e vorba de un abonament la care tu nu ai primit un telefon sau cine știe ce avantaje, așa că ei după un anumit termen, trec abonamentul tău la pierderi și îl vând la societățile de recuperare creanțe, cu 10% din preț.
Apoi societățile de recuperare creanțe, nu sunt instituții financiar-bancare, ca să poată să-ți pună poprire pe salariu, sau pe venituri, așa că o încerce să te mulgă de bani prin diverse moduri.
Ei îți spun, ai de plătit atât, fără nici o bază legală doar încearcă să încaseze ce nu a reușit operatorul de telefonie.
N-ai idee câți oameni cedează la șantajul ăsta murdar, deși de cele mai multe ori, nu ar trebui să facă asta.
Colegul meu de apartament a avut un abonament de la Romtelecom de internet, nu l-a mai plătit, așa că o societate de recuperatori de creanțe, îl tot sună și-i tot trimit plicuri la apartament. Îl sunau și la 12 noaptea, erau chiar nesimțiți. I-am zis să le facă o plângere la poliție pentru hărțuire.
Cert e, că mulți români au dat în judecată societățile astea și au avut câștig de cauză.

7 răspunsuri:
| Jonas94 a răspuns:

Salut.
Nu te dă nimeni în judecată, crezi că ești primul client care le dă plasă?
În cel mai rău caz, ajungi la recuperatorii de creanțe, iar ăia o să te sune, o să-ți trimită scrisori, și nu știu ce. Problema e că intri automat și în baza de date cu rău-platnici, și timp de 7 ani, nu poți să mai contractezi vreun credit.
În locul tău, m-aș interesa dacă există posibilitatea portării, mereu ai mai multe avantaje la portare, mai ales fiindcă ai fost client Orange.

| Mercore explică (pentru Jonas94):

Am fost timp de 12 ani client Orange. Am fost la cei de la Vodafone și le-am explicat și lor situația... Nu a venit vorba deloc de rău-platnici, mi-au arătat ofertele, m-au întrebat cât mai am din abonament pentru a putea face portarea sa-mi pot păstra numărul, dacă nu, un număr nou...

| Lucian2473 a răspuns (pentru Mercore):

Vezi ca si Vodafone sunt mai hoti ca Orange-ul. Daca te portezi intri automat cu datoria de la Orange la ei. Sau cel putin iti vor spune ca ai de platit atat si atat ca sa te poti porta.
Eu am avut experienta enplacuta lu Vodafone dupa ce am facut un abonament micut cu un telefon cu butoane. Cand am intrebat cat trafic inclus in aboanemnt este, mi-au spus ca 50 de Gb. Eu luasem acel tel cu butoane cu gandul sa imi bag cartela intr-un tel performant. Cand colo, erau doar 60 de mb trafic de internet. am sunat, m-am certat cu ei si le-am explicat ca iau email-urile primite de la ei si emrg la OPC. Nu am mai platit.
Dupa un timp imi vine un plic de la o firma de recuperare, ceva gen Coface in care imi spune ca am de platit 7 mil taxa de reziliere.
Intru pe internet, le caut adresa de email si le pun un link cu explicatia a ce inseaman reziliere. Adica eu nu mai platesc si tu imi intrerupi serviciul. Le-am explicat ca am fost pacalit.
Nimic. Inca un plic in luna urmatoare in care Coface imi spune ca am 10 (!) mil de plata. Atunci le-am explicat sa vina la adresa mea. Ii voi astepta cu inca cateva rude de ale mele scapate de curand din puscarie si discutam la un pahar de breasca cu toporul pe masa.
Nu am mai primit nimic. Insa in baza de date cred ca exist.

| Lucian2473 a răspuns (pentru Mercore):

Ah! Deci ti-au ecplicat cat costa portarea. Sau daca nu, numar nou. Ei vor sa te prinda inainte sa intri in baza de date.
Eu te sfatuiesc ca daca in 12 ani nu ai avut probleme cu Orange-ul atunci este ceva problema acum al ultima chizitie daca spui ca ti-a dat si un telefon. Cel mai bine e sa discuti cu un consultant direct din contul tau orane. Apesi pe chat si in 2 minute te preia un consultant. Si il rogi frumos sa iti explice de ce ai atat de platiti si din ce cauza. Sa iti spuna clar ce reprezinta acei bani.
SI daca te calrifica, da-le cei 90 de ron si gata. Nu te sfatui sa intri la Vodafone. Dar tu alegi.

| Mercore explică (pentru Lucian2473):

Nu mi-au dat un telefon... Primisem acum 2 ani o tableta de la ei, precum ca am fost client fidel timp de 10 ani, prin noiembrie i-am crapat display-ul si am fost sa vad daca pot lua alta. Am fost de acord in asa fel incat daca imi dau alta tableta sa nu platesc mai mult decat aveam atunci abonamentul, adica 160 lei. Abonamentul este pe numele tatalui meu. Daca imi fac abonament pe numele meu, ma gandesc ca nu este vreo problema... nu?

| Mercore explică (pentru Lucian2473):

Si oricum am de gand sa ma mut de la Orange, semnalu e ingrozitor... In casa mereu intra casuta vocala. Trebuie sa ies pe balcon cand dau un telefon...

| Jonas94 a răspuns (pentru Mercore):

Asta cu tableta, e o metodă prin care ei, de fapt, îți încheie un nou abonament. Nu există nici un operator de telefonie care să-ți dea ceva, aia că pentru fidelitatea dumneavoastră, e doar plasă, îți deschid un nou contract, de furnizare servicii și aia e.

| Jonas94 a răspuns (pentru Lucian2473):

Salut,
Din punct de vedere legal, ei nu te pot obliga să plătești abonamentul, mai ales că e vorba de un abonament la care tu nu ai primit un telefon sau cine știe ce avantaje, așa că ei după un anumit termen, trec abonamentul tău la pierderi și îl vând la societățile de recuperare creanțe, cu 10% din preț.
Apoi societățile de recuperare creanțe, nu sunt instituții financiar-bancare, ca să poată să-ți pună poprire pe salariu, sau pe venituri, așa că o încerce să te mulgă de bani prin diverse moduri.
Ei îți spun, ai de plătit atât, fără nici o bază legală doar încearcă să încaseze ce nu a reușit operatorul de telefonie.
N-ai idee câți oameni cedează la șantajul ăsta murdar, deși de cele mai multe ori, nu ar trebui să facă asta.
Colegul meu de apartament a avut un abonament de la Romtelecom de internet, nu l-a mai plătit, așa că o societate de recuperatori de creanțe, îl tot sună și-i tot trimit plicuri la apartament. Îl sunau și la 12 noaptea, erau chiar nesimțiți. I-am zis să le facă o plângere la poliție pentru hărțuire.
Cert e, că mulți români au dat în judecată societățile astea și au avut câștig de cauză.