| iTzLiviu a întrebat:

Am si eu o problema, cand imi inchid ecranul telefonului, si il las inchis, se stinge singur.Cand incerc sa-l aprind dupa 2-3 minute e stins.Eu am observat ca in momentul in care ecranul se inchide din cauza inactivitatii iar eu ascult muzica, el nu se stinge, dar daca opresc muzica, el se stinge dupa ceva timp.Pls ajutor.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Telefonul tau are mai multe trepte de economisire a energiei:

Prima treapta este stingerea ecranului - cu cateva secunde dupa ce nu te-ai atins de btoane sau de ecran

A doua treapta este punerea in asteptare (standby) ale aplicatiilor care au fost incarcate in memoria de lucru si nu au fost recent folosite. Aplicatiile stau la dispozitie, ocupa loc din memoria de lucru (RAM), dar sunt "inghetate", in asteptare. In acest regim consuma mai putina energie si economisesc curentul din baterie. In aceasta faza se intra dupa cateva minute de nefolosire.

Pentru a reveni din a doua treapta, la unele tipuri de telefoane se atinge doar ecranul, iar la alte trebuie apasat si butonul de pornire.
In cazul tau, telefonul tau intra in a doua treapta, mai putin cand exista o aplicatie cursiva, cum este redarea de muzica sau filme.

| Evolution a răspuns:

Ciudat, ai incercat sa ii dai resetare din fabrica?