| SaturniFraternitas a întrebat:

Am si eu o problema cu Samsung galaxy s4. De cateva zile nu mai merge cartela, si inainte mai Rar imi arata " Introduceti cartela SIM pentru a accesa serviciile de retea. ", insa nu stiu, ii dadeam un restart si gata. Acum pe de alta parte... nu am habar ce sa fac! L-am restartat si inchis si redeschis si reintrodus cartela de o groaza de ori. De mai multe ori m-a pacalit, cand imi "mergea", imi arata liniutele acelea de semnal, acum imi afiseaza acel semn de interzis si daca activez datele mobile imi spune fraza de mai sus ca nu este introdusa cartela. Am incercat sa il resetez, incepuse si sa se blocheze, de aceea. Din meniul Setari nu s-a putut si am facut Hard Reset, am pierdut niste chestii, dar mai important, mi-a mers dupa aceea (ieri seara) si acum iar nu mai merge. E o problema hardware? Ce s-a intamplat? Va multumesc mult pentru timpul acordat!

4 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

1. prima varianta ar fi ca SIM-ul e pe moarte si se rezolva prin schimbarea cu un SIM nou;
2. a doua varianta ar fi ca ai problem cu soclul unde pui SIM-ul: pini rupti sau indoiti si nu mai face contact cum trebuie. Daca zici ca uneori merge: ia o foaie de hartie si decupeaza o bucatica sa fie cat SIM-ul. Pune-o deasupra SIM-ului (pe partea care e doar plastic) si baga asa hartie + SIM in slot. Trebuie sa intre PUTIN fortat. Daca intra prea usor cu un strat de hartie pune doua straturi de hartie peste SIM. Ideea e sa fixezi cat mai bine SIM in slot, sa nu "joace" - trebuie sa intre PUTIN fortat ca daca fortezi tare il strici de tot.

Am avut personal de rezolvat ambele variante 1. si 2. asa ca nu vorbesc din auzite sau imaginatie.

| frunzarescu a răspuns:

Si eu am avut exact aceesi problema. Problema este de la placa de baza, din pacate trebuie sa o schimbi, crede-ma si eu am incercat tot felul de chestii citite de pe net.

Răspuns utilizator avertizat