| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema cu un Samsung Galaxy S8 Plus. Nu mai încarcă rapid. L-am bagat la incarcat, arata ca se încarcă rapid si dupa o secunda apare ca se deconectează si se conecteaza la loc si scrie pe ecran incarcare lenta. In apa nu l-am bagat ca a mai intrat dupa ce ma spalam pe maini si foloseam telefonul cu mana uda aparea acel senzor de umiditate. Am stat ceva tip pana a fost uscat complet. A fost in mufa si praf si cu apa s-a format acolo un fel de scama mare. Am scos scama cu un ac subtire. Acum este mufa curata. Nu a avut problema cam o zi. Adica nici nu prea am bagat de seama dar acum am vazut si nu prea stiu cam de la ce sa fie. Va rog sa ma ajutati daca stiti ceva de asta

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Incarcarea rapida este utila cateodata, dar omoara repede bateria.
Daca vrei sa tina mai mult, atunci foloseste incarcare cat mai lenta (chiar de la un port USB).

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Se vede ca n-ai pus nici o data mana pe un telefon cu usbc laughing)
ce telefon ai avut tu cu usbc si incarcare rapida, si unde ai gasit in meniu buton de toggle, incarcare rapida/ incarcare manuala?
Bateriile sunt facute de asa natura incat sa se incarce rapid. Ca nu a gasit Samsung vreo baterie veche printr-un colt pe acolo, si au zis, gata, p-asta o punem. Sunt generatii noi de baterii, si fac fata.
De ce ai incarca de la un usb 2.0? asa mai bine iti iei un galaxy s2 si sti o treaba, ba, dureaza 5 ore sa-l incarci, da dai 100£ pe el.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu are nimic ce USB ai folosi (1.0, 2.0 etc.), fiecare are tensiune de 5.0V si curentul este limitat (500mA).
Incarcarea rapida ridica tensiunea de incarcare la cca. 7.5V, iar curentul de incarcare poate urca chiar peste 2A.
La asemenea curent, bateria se incalzeste din cauza efectului caloric a curentului, ceea ce duce la reducerea vietii acumulatorului. Daca bateria nu se incalzeste (la curent mai mic), atunci durata de viata este mai lunga.
E pura fizica si chimie elementara.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Majoritatea telefoanelor premium si nu numai incepand cu 2018, si cateva iesite um
un pic mai devreme, au racire cum are si un laptop, ba mai mult, au si lichid inauntru,
https://i.kinja-img.com/......1vb1gn.jpg
Nu stiu, cauta pe gsm arena scrie modelu, si vezi acolo.
nu vorbim aici despre telefoane de pe aliexpress.
Samsung foloseste, Lg,, chiar si Huawei. Nu stiu despre Apple in schimb.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Uite, ti-am dat link fix de unde incepe, https://youtu.be/L5eSaFIIUpM?t=305
si vezi ca mai are cateva la el pe canal, pe care le desface, si arata acest sistem happy JerryRigEverything are pe Youtube

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am vorbit de incalzirea bateriei si reactiile fizico-chimice cae duc la distrugerea ei.
Racirea de care vorbesti este pentru componentele cu semiconductoare (procesori, alte componente electronice). Interiorul unei baterii insa nu se poate raci, iar temperatura ridicata din ea o distruge mai rapid.

| NeculaiBogdan1212 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se vede ca tu esti paralel cu viața. daca ne punem mintea amadoi care stie mai multe despre un telefon sau ce este aia tehnologie si mai ales tehnologie noua. tu esti un caca cu ochi. intelegi? Asa ca mai bine stateai calm si nu te bagai in seama

| anonim_4396 explică (pentru NeculaiBogdan1212):

Foarte bine, cu matematica cum stai la scoala? laughing)
Mi-ai zis-o de mi-ai dat-o, nici nu mai am cuvinte. In seara asta imi trag plapuma pe cap, si o sa plang happy

| cfrtobias a răspuns:

Incarcatorul e bun? daca il misti merge?

| NeculaiBogdan1212 a răspuns (pentru cfrtobias):

Este bun incarcatorul. am incercat si cu altul si tot la fel face.

| Illuminati2016 a răspuns (pentru NeculaiBogdan1212):

Poate ai atins cu acul contactele nu stiu