| Mystique_5599 a întrebat:

Am un galaxy S II si nu stiu cum sa-l conectez prin USB cu PC-ul. Am cablu de date, telefonul imi arata ca e conectat, dar pe calculator nu-mi apare niciun fisier, nimic. Ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| Supps a răspuns:

Cand l-ai conectat prima data, aveai conexiune la internet pentru ca sa se instaleze driverele? Pentru ca ar trebui sa le ia de la Windows Update.
Cu PC-ul poti sa accesezi doar fisierele de pe cardul Micro SD din telefon, si ca sa faci asta trebuie sa activezi Stocarea USB ca sa transferi fisiere intre PC si card prin intermediul telefonului. Daca nu ai card de memorie atunci nu ai cum sa faci asa ceva. Deci sa o luam de la capat.

Ai zis ca atunci cand il conectezi la PC, telefonul detecteaza asta. Daca telefonul arata ca e conectat atunci iti apare o iconita cu semnul la usb pe ea in bara de notificari. Trage bara de notificari in jos si selectezi de acolo optiunea cu USB si iti va aparea ceva cam asa: http://img515.imageshack.us/img515/9894/device20120202140151.png
Apesi pe butonul de jos si confirmi in fereastra ce apare si in cateva secunde calculatorul in va detecta. Al meu e in romana telefonul, daca nu ai romana cel mai probabil il ai in engleza asa ca textul difera.

8 răspunsuri:
| Supps a răspuns:

Atunci cand il conectezi cu USB la PC ar trebui sa iti apara in bara de notificari o notificare ca l-ai conectat la PC. Tragi bara jos si apesi pe acea notificare care te duce la un screen de unde activezi Stocarea USB (e doar un buton pe care apesi, atat), cel putin asa fac eu pe Android-ul meu 2.2 si tu S2 ai 2.3 deci nu e mare diferenta.

| Mystique_5599 explică (pentru Supps):

Tot nu merge...

| Mystique_5599 explică (pentru Supps):

Ideea e ca nu-mi apare imaginea aia. Am tras bara de notificari, am apasat pe " dispozitiv USB conectat" si apoi bara de notificari se ridica inapoi sus si apare iar semnul de usb

| Mystique_5599 explică (pentru Supps):

Si am si card de memorie...

| Supps a răspuns (pentru Mystique_5599):

Si nu-ti apare nimic pe ecran sa inteleg...

Uite am cautat putin pe Google si am gasit asta: http://www.inspiredgeek.com/......puter-tip/

Cica trebuie sa activezi si USB Debugging ca sa-l pui in USB Mass Storage Mode, la mine folosesc USB Debugging doar cand vreau sa fac screenshoturi la telefon cu Dalvik Debug Monitor, oricum, incearca si asa, poate merge...

| Mystique_5599 explică (pentru Supps):

Mdea... am citit articolul si pare destul de convingator, am urmat pasiii insa tot nu pot conecta... In fine, cred ca ajunge atata tam-tam pentru chestia asta. Multumesc pentru deranj!

| Supps a răspuns (pentru Mystique_5599):

Cand l-ai conectat prima data, aveai conexiune la internet pentru ca sa se instaleze driverele? Pentru ca ar trebui sa le ia de la Windows Update.
Cu PC-ul poti sa accesezi doar fisierele de pe cardul Micro SD din telefon, si ca sa faci asta trebuie sa activezi Stocarea USB ca sa transferi fisiere intre PC si card prin intermediul telefonului. Daca nu ai card de memorie atunci nu ai cum sa faci asa ceva. Deci sa o luam de la capat.

Ai zis ca atunci cand il conectezi la PC, telefonul detecteaza asta. Daca telefonul arata ca e conectat atunci iti apare o iconita cu semnul la usb pe ea in bara de notificari. Trage bara de notificari in jos si selectezi de acolo optiunea cu USB si iti va aparea ceva cam asa: http://img515.imageshack.us/img515/9894/device20120202140151.png
Apesi pe butonul de jos si confirmi in fereastra ce apare si in cateva secunde calculatorul in va detecta. Al meu e in romana telefonul, daca nu ai romana cel mai probabil il ai in engleza asa ca textul difera.

| MariusSB a răspuns:

Am si eu S2, dupa ce bagi cablul de date activeaza Bluetooth-ul si apoi incarca ce doresti pe device! Daca nu il activezi nu va aparea nimic!

Alte răspunsuri