| mtw123 a întrebat:

Am un iphone 6 si i-am facut un backup in laptop in data de 23.02. 2021. Am sters wap-ul din el dupa ce am facut back ul respectiv si am bagat o alta cartela, automat am pierdut toate conversatiile de pe wap. Intrebarea mea este urmatoarea. Daca bag din nou cartela pe care am avut-o inainte de backup, pot restaura backul de la data aceea si sa am din nou toate conversatiile si pozele de pe wap pana la data de 23?

6 răspunsuri:
| GPA a răspuns:

Din contul de iCloud, teoretic, poți recupera toate conversațiile din WAP. Odată cu sincronizarea automată din iCloud, sunt salvate datele aplicațiilor, precum datele de la WAP. Încearcă să sincronizezi contul de iCloud mai întâi, bagi cartela nouă și ar trebui sa poți restaura datele din contul de cloud (iCloud/Google). Asta dacă ai avut sincronizarea activată la iCloud/Google.
Mai departe îți va apărea un pop-up (o fereastra în wap cu restaurare backup)

| mtw123 explică (pentru GPA):

N am avut memorie in iclod, de asta am facut un backup pe laptop

| GPA a răspuns (pentru mtw123):

Păi și ai făcut backup și la WAP? Sau ai uitat? WAP nu depinde de cartelă, datele rămân aceleași indiferent că scoți cartela sau o schimbi, WhatsApp stochează atât local datele/fișierele/documentele, cât și în cloud. Din moment ce n-ai făcut backup in iCloud la WAP, recuperează datele din WAP din backup-ul din laptop.

| mtw123 explică (pentru GPA):

Deci ideea sta in felul urmator. Eu am avut iph 6 si am facut schimb cu cineva, am facut backup cel de care zic pe laptop, i-am scos cartela mea din el si am dezinstalat wapul, persoana cealalata si-a bagat cartela in telefon si a instalat din nou wapul, in momentul asta foloseste telefonul. Conv de pe wap ce le aveam eu au disparut normal, pe mine ma int daca atunci cand o sa bag cartela mea pe care am avut-o inainte in telefonul ala, pot restaura backup acela din laptop?

| GPA a răspuns (pentru mtw123):

Tu poți restaura backup acela de pe orice cartelă activă în telefonul tau laughing)), backup-ul la WhatsApp nu depinde de cartelă. Backup-ul din laptop îl poți restaura oricând.

| hacktek a răspuns:

Presupun ca sintagma "wap" folosita de tine se refera la aplicatia WhatsApp.
Daca ai backup-ul pe computer, poti instala aplicatia iPhoneBackup Extractor...
__... https://www.iphonebackupextractor.com/free-download/...__
Cu acest utilitar poti extrage convorbirile, imaginile whatsapp, precum si agenda, SMS-urile, sau alte date personale direct din backup. Le copiezi in alta locatie dorita de tine, apoi le urci inapoi in iPhone, selectiv, doar pe cele de care ai nevoie.
P.S.: Nu va pastrati datele importante in cloud. Renuntati la WhatsApp in favoarea Telegram.