| anonim_4396 a întrebat:

Am un iPhone X, problema este cu senzorul de proximitate. Am văzut că prețul variază de la 200 la 250 lei pentru piesa originală.

Nu e vorba de bani, dar nu am așa mare nevoie de senzor ca să dau 250 lei pe unul nou.

Dacă iau un senzor de proximitate care nu este piesă originală, afectează cumva FaceID-ul? Sau îi trebuie piesa originală?

Răspuns Câştigător
| DoctorWh0 a răspuns:

Face ID-ul este asociat cu telefonul.
Piesele de acolo din notch trebuie sa fie cele originale din fabrica.
Dacă nu sunt, atunci bye bye face id

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din cate stiu eu, senzorul de proximitate ajuta la ajustarea luminozitati ecranului, si acel efect de blur al fundalului cand faci o poza cu camera pe fata, daca nu iti functioneaza cum trebuie poti sa iti refaci face id ul cu noua varianta, insa nu cred ca o sa ai ceva probleme
Bafta!