| dnzzzzzzzzzzzzzzz a întrebat:

Am un J3 2k16 si am o problema.Telefonul are memorie mica doar 8Gb, insa am un card de 64Gb de el.Cand am bagat cardul am selectat memorie portabila in loc de memorie interna si acum aplicatiile se instaleaza le telefon si trebuie saa le mut eu manual.Cum fac ca tot ce instalez sa intre direct pe card?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Muta aplicatiile (care se pot muta) pe card!

| dnzzzzzzzzzzzzzzz explică (pentru Salontanul):

Crezi ca n am incercat?! Daca vreau sa pun o aplicatie de 800mb si am spatiu liber in telefon 600mb, nu o pot pune, chiar daca pe card am 64gn.Eu vreau direct pe card

| Salontanul a răspuns (pentru dnzzzzzzzzzzzzzzz):

Daca telefonul tau este in garantie nu merge. Exista o aplicatie dar merge doar pe telefoanele root-ate. Link2SD se numeste. Eu am crezut ca mai ai aplicatii care nu le-ai mutat!
-Instaleaza din Google Play aplicatia gratuita Link2SD cu ajutorul careia vei putea seta telefonul sa instaleze aplicatiile acolo unde vrei tu.Este important de stiut ca aceasta setare trebuie facuta o singura data.
-Pe cardul extern microSD al telefonului faci o paritie.Acest lucru este posibil folosind o aplicatie pe care o instalezi pe calculator (ex. mini tool partition) si conectand cardul la calculator prin intermediul unui cititor de carduri.
-Cardul de memorie daca este de pana in 2 GB selectezi modul FAT iar daca este mai mare FAT 32.Este ideal sa folosesti un card de memorie cu o capacitate cat mai mare (16, 32,64) si cu o clasa de scriere (clasa unui card microsd este data de viteza de scriere) superioara.
Dupa ce ai partitionat cardul de memorie este necesara si configurarea pe telefon a aplicatiei Link2SD in felul urmator.
-Lansezi aplicatia (pe dispozitivul rootat) permitand accesul root si selectand casuta cu remember.
-Alege cardul de memorie pe care doresti sa-l utilizezi apoi dai ok.
-Telefonul se va restarta automat.
-Lansezi din nou aplicatia Link2SD, intri in setari si bifezi "auto link".
Asta este tot, acum ai un telefon capabil sa instaleze aplicatiile direct pe cardul de memorie.

| NLS a răspuns:

Mergi la Setari / Aplicatii / Manager de aplicatii
Undeva acolo trebuie sa gasesti CardSD si memorie interna, un buton cu 2 stari (on&off)
Activezi CardSD
DAR nu toate aplicatiile pot fi instalate pe cardul SD (doar cele mari, pentru care nu exista spatiu destul in memoria telefonului)

| dnzzzzzzzzzzzzzzz explică (pentru NLS):

N am niciun buton off on

| NLS a răspuns (pentru dnzzzzzzzzzzzzzzz):

Presupun ca are Lillipop
cum spuneam in ultima parte, nu poti seta ca default, ca aplicatiile sa se instaleze automat pe cardul SD.
Doar pentru poze, muzica si filme ar trebui sa functioneze.
Aplicatiile mari, trebuie sa le muti manual.
Daca ar fi pe Marshmallow, acesta are si asemenea functie.