| Nicolae_Ionela_1992 a întrebat:

Am un Motorola moto g
am extraoptiunea extra s cu 50 mb + inca 50 mb bonus, deci 100 in total
in momentul in care intru de exemplu pe facebook, stau 3, 4 min apoi ies si deja imi ia/consuma 5, 6 mb...foarte mult
la vechiul telefon stau de un mg pe net o gramada
care e chestia, o fi vreo setare a telefonului ceva k nu imi explic thinking

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

E posibil să ai activată opțiunea de update automat al aplicațiilor și conturilor de mail dacă are acces la net - atunci imediat ce activezi transferul de date mobile, el va începe să descarce toate prostiile. Se poate dezactiva - caută în setări.

| Nicolae_Ionela_1992 explică (pentru mihai69):

Unde mai exact la setari? big grin am asa: data usage cu
-data roaming
-restrict backgriund data
-auto-sync data
-show wi-fi usage
-mobile hotspots

la mine e bifat ala q auto-sync data...

| mihai69 a răspuns (pentru Nicolae_Ionela_1992):

Debifează „autosync".
Verifică la „background data" să fie pe off. Caută la managerul de aplicații să fie pe auto-update = off.

| Nicolae_Ionela_1992 explică (pentru mihai69):

Mersi oricum dar nu ii dau de cap x-(
autosync l-am debifat
restrict background data nu stiu ce sa ii fac, e o casuta in dreptul lui - trebuie bifata sau nu habar n-am (e chestia q restrict ala n fata adica restrictionez datele, bifez sau nu casuta)
auto-update ala nu il gasesc deloc laughing))

| mihai69 a răspuns (pentru Nicolae_Ionela_1992):

Restrict background data = bifat (adică vrei să restricționezi traficul de date din background/fundal).
Mergi la managerul de aplicații - acolo sunt setările corespunzătoare actualizărilor acestora. (managerul de aplicații apare când apeși pe iconița din bara de jos cu 6 sau 9 pătrățele în ea) =» setări etc.
Vezi pe la pag. 13 parcă în manual http://goo.gl/WCqVno