| SelenaTpu a întrebat:

Am un RealMe GT NEO 2.
Mi-aș lua un Samsung un S21 FE, pentru că îmi plac aplicațiile de la calendar, apel și galerie de pe Samsung care vin cu funcții mai noi. Iar pe RealMe la GPS parca mai dă rateuri.
Faza e ca nu știu ce să fac, nici al telefon nu prea mă atrage așa wow.
Voi ce recomandați?

14 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Eu as recomanda Nokia, ca poti da cu ele de pereti si nu patesc nimic. Plus ca nu sunt pline cu bloatware sau reclame din fabricatie.

| SelenaTpu explică (pentru doctorandus):

Nici chiar asa

| doctorandus a răspuns (pentru SelenaTpu):

Eh. Am avut Nokia 9 Pureview, cu corpul de sticla. A cazut de zeci de ori pe podea, functioneaza si acum.

| SelenaTpu explică (pentru doctorandus):

Credeam ca te referi la Nokia vechi dinacelea cu butoane. Am avut un Nolkia 6, 1 si apoi l-am schimbat cu un 7, 1. Chiar dragute, mai ales 6, 1, pacat ca pe hardware nu era sas puternic

| GabiDumitrescu a răspuns:

Vrei functii misto, ia frumos si foloseste Google Camera pentru RealMe GT NEO 2 sau OpenCamera. A, da, si sa nu uitam ca orice ai scoate din camera, exista Snapseed.

| SelenaTpu explică (pentru GabiDumitrescu):

Am gresit cand am zis, aplicatia de galerie foto

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SelenaTpu):

Aplicatia de galerie e fix fis. Ce mari facilitati vrei acolo si nu le ai? Foloseste frumos Google Photos si aia e.

| SelenaTpu explică (pentru GabiDumitrescu):

Google photos e chiar sa o arunchi la gunoi. Sincer. Pentru ca atunci cand vrea usa tirmit o poza din aplicatie o poza e foarte dezorganizat sectiunea de contacte si aplicatii unde sa trimiti. Iar pe Samsung Galery au venit cu multe functii de editare pentru poze si aici nu ma refer la acele filtre.
Sa vezi cu ce a venit S22 ultra si sigur o sa le aduca si pe telefoanele mai ieftine.
Dar cum am zis mai sus, nu doar aplicatia de galerie e problmea.
Acum eu am cerut niste alternative, daca alte companii de telefoane aduc aplicatii ok. Huawei (cu GMS) si iPhone mi se pare ca mai vin cu lucuri interesante

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SelenaTpu):

Hmm... ai cautat ROM-uri third party pentru RealMe? E posibil sa fie mai ok decat softul oficial.winking

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SelenaTpu):

Mdah, deci nu ai cautat ROM-uri dar mi-ai dat nefolositor fara sa cauti macar sa vezi ce si cum. Uite, te ajut eu - https://forum.xda-developers.com/f/realme-gt-neo-2.12475/?prefix_id=33 - dar desigur ca daca vrei ceva out-of-the-box care sa iti ofere mai toate alea mura-n-gura, cel mai probabil ar trebui sa te orientezi pe iPhone

| SelenaTpu explică (pentru GabiDumitrescu):

Și ce te-ai gândit tu, hai sa mai primesc un nefolositor. Și știi de ce ți-am dat?
Pentru ca am mai avut conversația aceasta cu tine despre Rom și can ți-am cerut ajutorul, te-ai făcut ca ploua?

| literallythesamebruh a răspuns:

Îți recomand:
Xiaomi 12x
Realme Gt Neo 3
Oppo Reno 7 Pro (nu îmi place aspectul sincer, dar dacă este un detaliu indiferent pentru tine, atunci e o opțiune)
Xiaomi Redmi K50
Eu folosesc Xiaomi. Poți merge și pe S21FE, dar se poate mai mult în acest preț. Eu unul urăsc OneUi de pe Samsung.

| SelenaTpu explică (pentru literallythesamebruh):

De ce urasti OneUi?

| literallythesamebruh a răspuns (pentru SelenaTpu):

Nu este bine optimizat, am întâlnit mai multe bug-uri pe OneUi decât pe Miui (lucru la care mulți o sa ma contrazică), aspectul în general. În rest, nota 10 pentru funcții și update-uri pe o perioadă îndelungată.