| Cristianmihai02 a întrebat:

Am un Samsung galaxy A3 2017. Este in regula sa il las peste noapte la incarcat? Pe unele site uri am citit ca bateria se strica iar pe alte site uri am citit ca telefonul cand ajunge la 100% opreste singur incarcarea. (Bateria este litiu ion)

Răspuns Apreciat de Editori
| dannyel86 a răspuns:

Sfatul meu e sa nu lasi telefonul la incarcat mai mult decat trebuie.
Telefonul are sistem de oprire incarcare baterie la 100%, dar aceasta se consuma si peste noapte (mai ales daca ai aplicatii pornite). Mi se pare un stres pentru acumulator ca la fiecare 99% sa reia incarcarea toata noaptea.
Unii spun ca nu e nicio problema, dar am auzit si de persoane care au avut necazuri cu telefonul cand au vrut sa-l foloseasca dimineata.
Un amic chiar a trebuit sa-i schimbe bateria dupa ce l-a lasat in priza o noapte.
Fiecare alege cum isi pastreaza lucrurile personale. happy
Lucreaza cu cap, ca sa fie bine!winking

1 răspuns:
| FuNNy121431 a răspuns:

Il poti lasa linistit.incarcatorul isi da seama cand telefonul este incarcat full si se deconecteaza automat la telefoanele cele noi happy