| Master2233 a întrebat:

Am un Samsung Galaxy S 2 de vreo 2 ani si ceva (garantia s-a dus) si am o problema. Aseara m-am culcat si am uitat sa-mi bag telefonul la incarcat, dimineata m-am trezit si cum era de asteptat a ramas fara baterie. Bineinteles ca l-am bagat la incarcat, iar dupa cateva secunde se deschide fara sa-l pornesc eu. Neavand baterie se inchide dupa putin timp, apoi se deschide...Nu il mai pot incarca, deoarece cand il bag la incarcat se deschide pana ramane fara baterie urmand sa se deschida din nou etc. Am incercat si la alt incarcator... poate stiti vreo solutie sau care este problema. ( Nu am nevoie de raspunsuri de genul "Du-te la service" la asta ma gandeam singur, dar poate gasesc o solutie fara sa trebuiasca sa mai dau niste bani acolo.)

7 răspunsuri:
| Sonnayasashikushinaide a răspuns:

Sunt programate sa se strice singure sa cumperi altele, majoritatea din electronice.

| nairpic a răspuns (pentru Sonnayasashikushinaide):

laughing)))))))))))))))))))))))))))))))))))))

| Sonnayasashikushinaide a răspuns (pentru nairpic):

Stiu sa codez in 2 limbi de programare si 2 de web, am studiat computer science, cryptography, computer vision, computer learning etc. si am un prieten care studiaza telecomunicatii si la randul lui este programator si este de aceias parere cu mine. Iti spun cu sinceritate, razi ca prostu'.

| nairpic a răspuns (pentru Sonnayasashikushinaide):

Frate ma doare undeva ce stii tu ce sa faci la fel si cum pe tine te doare de ce stiu eu sa fac.Iti zic un lucru: Am un galasy s 1 de 3 ani de zile si l`am folosit in fiecare zi si merge ca uns si acum...Si cam toate aparatele electronice din casa functioneaza destul de bine chair daca au 3-4 ani.Conteaza CUM le folosesti nu cat. Daca stii sa ai grija de ele nu au cum sa se strice asa ca nu mai manca rahat degeaba.-.-`

| nairpic a răspuns:

Ce ti-am zis bre ca nu ma intereseaza de la ce dracu vii tu si cu.straight face|.Cum sa fie programate sa se strice?!rolling on the floor) Ce ai fumat thinking laughing.Are bunicamea Nokia caramida de 10 ani de zile (tot electronic e si asta) si ii merge bine si acum.Totul e cum le folosesti daca nu ai grija de ele le scapi pe jos il uzi etc. normal ca se va strica dar cum sa spui ca e programat sa se strice laughing. Arata`mi o dovada la ceea ce ai zis si te cred.

| Sonnayasashikushinaide a răspuns (pentru nairpic):

Pe vremea cand existau telefoane caramida nu se practica asa ceva, nici acum nu toate firmele fac asta, dar majoritatea firmelor mari fac asta, nu numai la telefoane dar toate electronicele.
Ai incredere in mine, sunt inginer si nu am nici un interes decat sa spun adevarul, ei au tot interesul sa minta lumea, cand se strica un produs te duci si cumperi altul, ei profita din asta.

Ai zis ca vrei dovezi, uite un articol pe wikipedia despre asta.
http://en.wikipedia.org/wiki/Planned_obsolescence
De la alegerea materialelor de proasta calitate sa dureze putin, pana la cod cryptografic in sine care le strica la data pe care ei au ales-o sa se strice.
Mai jos arata si surse gen.
https://faculty-gsb.stanford.edu/......scence.pdf
Si sunt ogramada de alte dovezi, problema e ca e greu de inteles pentru oamenii care nu au studiat stiinta computerelor, iar cei care inteleg sunt foarte putini, iar majoritatea au de beneficiat din asta si nu isi tin gura inchisa, unora nu le pasa etc.
Eu iti spun asta pentru ca vreau sa vezi ca desi ceva pare ca e o conspiratie nebuna, se poate sa fie adevarata, numai fi naiv.

| Sonnayasashikushinaide a răspuns (pentru nairpic):

Si nu numai ca aleg materiale proaste si le programeaza sa se strice, dar fac si inginerie sociala in asa fel incat unii vor sa schimbe produsele ca numai sunt "la moda" de fapt firmele decid ce e la moda si ce nu, prin articole de moda, prin reviste, publicitate etc. Dar oamenii sunt naivi si pun botul la scheme d-astea.