| Claudes a întrebat:

Am un Samsung Galaxy S2.
Cand il pornesc apare logo-ul Orange, Samsung, etc dar dupa aceea imi cere codul pentru deblocarea retelei, chiar daca este cartela Orange in el. Ce-as putea face?
Nu cred ca e de la cartela pentru ca am incercat si cu alta cartela si tot nu mi-a mers.
Exista vreo rezolvare fara a merge la GSM, daca nu, cam cat m-ar costa reparatia?

Răspuns Câştigător
| OrangeHelper a răspuns:

Salut,

Este posibil ca telefonul tau sa fie achizitionat din afara tarii, deci sa nu fie achizitionat din reteaua de magazine a Orange Romania. In cazul in care este achizitionat din magazinele Orange Romania, poti merge cu telefonul si actele de achizitie ale acestuia catre un Orange Shop, pentru a fi verificat.

O zi buna,
Orange Helper

| Claudes explică (pentru OrangeHelper):

Din pacate am cumparat telefonul la mana a 2-a si nu stiu daca este achizitionat de la Orange Romania sau din afara tarii...
Daca merg la Orange Shop cam cat m-ar costa aceasta reparatie?

| OrangeHelper a răspuns (pentru Claudes):

Salut,

Telefonul se poate trimite in Orange Service doar pe baza facturii de achizitie si a certificatului de garantie.
Orange Romania este autorizata sa deblocheze (decodeze) doar terminalele comercializate prin reteaua de magazine Orange Romania si prin reteaua de magazine a partenerilor Orange Romania, neputand decoda terminale achizitionate din alte retele sau din strainatate.

Cu prietenie,
Orange Helper

| Claudes explică (pentru OrangeHelper):

Multumesc frumos, voi incerca la un service sa vad ce reusesc.

6 răspunsuri:
| MobitelServiceGSM a răspuns:

Eu zic sa mergi la un service gsm, decodarea pentru acest model se face pe loc si costa in jur de 40 ron. Poti incerca si coduri platite de pe internet numai ca poti avea surpriza sa nu fie buna si sa dai banii degeaba.
Cel mai corect este la service, il face pe loc si il si testeaza.
Mai jos ai niste adrese:

http://www.mobitel.ro

http://www.reparatiitelefoanegsm.ro

| SimoonaD a răspuns:

Poti obtine un cod de deblocare dupa IMEI'ul telefonului.Cauta pe net, poate gasesti ceva.