| Danutsz a întrebat:

Am un Samsung Galaxy S9+ si intrebarea mea este urmatoarea:
Telefonul l-am cumparat acum 5 luni in rate desigur (telefonul fiind la pretul 998 euro) si firma m-a intrebat daca doresc si asigurare la el, mi-au spus ca doar camera daca se strica costa in jur de 200 euro, asa ca am platit 100 euro in plus si pentru asigurare timp de un an.
Întrebarea mea este daca in caz de scap telefonul de la o inaltime mare ex. etajul 4, sau daca il dau furat imi dau unul nou? (asigurarea iti da un telefon nou in caz de nu se mai poate face nimic pentru a fi reparat?)

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Trebuie sa fii imatur sa dai atatia bani pe un telefon. Daca defectiunea este din vina ta nu ti-l repara in garantie.

| danutzu96 a răspuns:

Primesti ciuciu daca dauna este din vina ta. Firmele de asigurari incearca mereu sa caute motive sa nu despagubeasca. Daca il dai furat (si nu s-a intamplat asta) dai de belea mai mare...

| Danutsz explică (pentru danutzu96):

Pai sa zicem ca ma despagubesc de telefon, de ce belea sa dau?

| danutzu96 a răspuns (pentru Danutsz):

E declarat furat sa zicem si politia afla cumva ca telefonul este inca in retea (cineva il foloseste ). Daca il gaseste la tine te cam poti alege cu dosar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca-l scapi, nu iti da nimic, ca a fost din vina ta. Daca ti-l fura, trebuie intai sa declari la politie.
Dar cum cunosc eu companiile de asigurari, vor incerca sa iti gaseasca ceva, ca sa nu te despagubeasca. Trebuie sa citesti foarte atent conditiile de pe contract. Fiecare companie are termenii si conditiile ei.

| Mirela78 a răspuns:

In principiu ei vor incerca sa il repare in prima instanta, daca dauna este mare, iti vor da un alt telefon. Gandeste-te de doua ori daca vrei sa il faci scapat sau furat...