| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a întrebat:

Am un smartphone dual sim pe care l-am folosit destul de puțin. L-am cumpărat în primăvara lui 2017, l-am folosit în jur de 2-3 luni până am primit un telefon mai performant, și de atunci a stat foarte mult nefolosit.Îl mai foloseam câteodată, mutam cartela din telefonul mai performant în cel cu dual sim și plecam în oraș deoarece avea bateria descărcată. Acum, recent am băgat cartela în cel mai puțin performant deoarece voiam să-l pun pe celălalt la încărcat. Îmi arăta pe ecran 2 semne de întrebare, ca și cum nu ar avea cartelă. Nu știu ce să fac. Am încercat de mai multe ori, am scos cartela, am băgat-o iar în locul pentru. sim 1 și sim 2 și tot degeaba. A stat mult timp nefolosit, m-am gândit că asta ar fi cauza. Chiar azi am intrat în meniu, am folosit radio, dar nu citește cartela.

6 răspunsuri:
| Ganea_Marian-Dumitru_1972 explică:

Cartela e bună, deoarece o folosesc în telefonul celălalt.

| CosminDamian a răspuns:

Ce fel de telefon ai acum? Ce marcă?

| Anushka23 a răspuns:

Dacă cartela nu e citită de niciun telefon inseamnă că e din cauza SIM ului si mergeți la operatorul dvs de telefonie si va fi schimbata.
Din cate am inteles eu, telefonul cu dublu sim a stat mult timp nefolosit, foarte probabil a acumulat praf sau o oxidat. Incercați să curătați slotul SIM-ului și SIM-urile cu o dischetă de vată cu spirt, și îl lăsați pana se usucă complet, 5-7 min. Dacă nu o să meargă nici atunci, dă-mi un răspuns ptc e probabil sa fie din cauza unor defectiuni software sau hardware ale telefonului care se repară foarte simplu însă e mai mult de explicat

| CosminDamian a răspuns (pentru Anushka23):

Nu e de vină nici telefonul nici cartela. Nu ai setările corecte. Spune-mi ce telefon ai ( marca telefonului pe care vrei sa o folosești) și îți spun ce ai de facut

| CosminDamian a răspuns (pentru Anushka23):

Vorbești niște prostii mai mari ca tine. Vorbești doar ca sa te afli în treaba și sa îți iei funda aia care nu valorează nimic

| Anushka23 a răspuns (pentru CosminDamian):

Lucrez in firmă de telefonie, știu ce vorbesc.