| sopranaCadaverica a întrebat:

Am un telefon dual sim Vonino Volt S si cand vreau sa folosesc internetul de pe cartela, nu merge... Incarc de 5 euro mereu. Wi-fi-ul functioneaza fara probleme, dar cand vreau sa folosesc netul de pe cartela apare "Usage - Data SIM not set", " 0 B cellular data". Ce inseamna si ce pot face?
Multumesc

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Trebuie să selectezi în SETUP de pe care cartelă să se facă transferul de date.
Normal, asta se face la prima pornire a aparatului.

| flixbuster a răspuns:

Verifica setarile APN - in mod normal ar trebui sa se faca automat aceste setari, la unele modele de telefoane e posibil sa nu se faca si trebuie sa le faci tu manual.

In functie de unde ai cartela (Vodafone, Orange, Telekom, Digi) scrii anumite chestii (pe care trebuie sa le stii) cand faci setarea APN.

Vezi si asta:
http://www.ihunt.ro/blog/setari-apn-android

Daca tot nu te descurci, contacteaza compania de telefonie (sau intra intr-un magazin de-al lor, de obicei poti primi ajutor acolo).