| Pepino967 a întrebat:

Am un telefon Evolio M4Magic. Problema lui este că nu are semnal GPS. Fiind în garanție, l-am trimis în service. S-a întors cu următoarea descriere a reparației efectuate: "rescriere soft". Dar problema nu s-a rezolvat. L-am retrimis în service. De data asta, mi-au trimis înapoi un telefon nou. Dar problema e aceeași și la acesta. Lipsă semnal GPS. Eu aș vrea să știu dacă există vreo modalitate de remediere a acestei probleme. Mai exact, ce firmware ar fi compatibil pentru înlocuire? Am și un telefon Lenovo A1010, tot cu Android 5.0, foarte bun la semnal GPS. Oare, ar fi compatibil firmware-ul de la acesta și cu Evolio M4? Lenovo A1010 are procesor MTK 6580, iar Evolio M4 are procesor MTK 6582.

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu e vorba doar despre procesor la un firmware, ci de toate componentele și de arhitectura sistemului.
Cere mai bine banii înapoi dacă nu vrea și pace; ia un alt telefon la care să meargă și partea de GPS.

| Pepino967 explică (pentru mihai69):

Păi, cred că voi face asta dacă nu există soluție. Cu toate că, mie îmi place mult telefonul acesta. Raportat la preț (319 lei), funcționează în rest foarte bine. Nu îmi face probleme nici pe partea de hard, nici pe partea de soft. Culmea e că, stă foarte bine la partea de semnal wifi, 3G și GSM, numai la semnalul GPS stă prost. Am mai încercat prin MTK ENGINEER MODE să îl mai dezmorțesc la semnalul GPS, dar nu am reușit decât foarte puțin. Acum, se conectează din când în când la sateliți.