| qelias a întrebat:

Am un telefon Motorola V70. Printre puținele telefoane al căror ecran se masoară în diametru, nu în diagonală. Bateria ține doar câteva ore. M-am gândit să iau o baterie externă. Dar mă tem să nu-i prăjesc bateria proprie. Bateria proprie are doar 430 mAh Li-Ion. Știe cineva dacă aș putea să iau o baterie externă care să îl încarce?

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Atata timp cat bateria externa are aceeasi tensiune ca si cea originala, chiar daca are un curent mai mare, nu o sa fie nicio problema. O sa incarce si bateria telefonului. Ca astea:
http://www.batteryupgrade.ro/......rowser.php
De ce nu-ti cumperi una noua:
https://www.mironet.cz/......+dp135731/

4 răspunsuri:
| qelias explică (pentru horia2012):

Mai am o mică întrebare : cu ce fir încarc? Nici unul dintre acele baterii externe nu are un fir cu o mufă ca aia a lui. De unde o fac sau o fac rost?

| horia2012 a răspuns (pentru qelias):

Mufa ca a lui, nu gasesti, dar nu ai incarcator la el? E destul de usor daca te pricepi, daca nu, du-te la cineva care se pricepe in eletronica si are aparat de masura. Trebuie sa adaptezi un cablu USB (bateriile externe se conecteaza cu asa ceva) la cablul de alimentare de la adaptorul tau.

| horia2012 a răspuns (pentru qelias):

Normal ca se poate, dar tot iti trebuie sa adaptezi cablul USB.