| Sandu3 a întrebat:

Am un telefon nou al carui incarcator incarca cu 500 mAh.Cum as putea sa aflu cu cat incarca iesirile USB de la calculator pentru ca atunci cand sunt pe internet cuplez telefonul la unitatea calculatorului prin portul USB? Spun asta pentru ca mi se pare ca incarca mai greu deci cred ca sunt undeva la sub 500 mAh.As putea sa aflu sau nu? Si am observat ca daca incarc cu cablul lui original incarca mai repede decat daca folosesc un cablu USB oarecare.Indiferent daca e la priza sau la USB.Ciudat,nu?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Porturile USB (1.0, 1.1, 2.0) au limitate curentul de iesire la max. 500mA, printr-o rezistenta inseriata. Ca urmare, curentul de incarcare va fi la cca. 400-200mA, cu usoara tendinta de scadere in functie de cat e descarcata bateria.
Cu toate ca dureaza mai mult incarcarea, din cauza curentului mai mic bateria va tine mai mult.

Cablul de incarcare este facut cu sarma mai groasa, cu rezistenta electrica mai mica, de acea se incarca mai repede prin el.

| Sandu3 explică (pentru Bula):

Adica cablurile subtiri incarca mai greu? Asta vrei sa spui?