| anonim_4396 a întrebat:

Am un telefon Sony Xperia E si in Update Center spune ca pot actualiza software-ul (actualizare de sistem ), vreau sa stiu daca este tot una cu root sau daca exitsa vreun risc sa actualizez telefonul. FUNDA big grin!

2 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Actualizeaza-l fara griji, rootarea nu se face prin update.

| virusake a răspuns:

Update Center este un utilitar de la Sony care iti actualizeaza software-ul telefonului.
Root-ul este o metoda neagreata de producator, care iti da voie sa folosesti anumite functii care in mod normal softul de baza nu iti permite sau sa instalezi diferite versiuni software de la alti dezvoltatori.
Root-ul prezinta ceva riscuri si duce la pierderea garantiei (dar este reversibil, insa este nevoie de ceva documentare inainte).

In concluzie, update-ul prin utilitarul de la Sony il poti face fara griji.