| Ciocinta_Alexandru_1976 a întrebat:

Am un telefon un Samsung Galaxy Note 10 +. Ce înseamnă la temperatura când zice perturbări potențiale cauzate de temperaturi extrem de ridicate de fulgere si ploaie de temperaturi extrem de scăzute etc?

1 răspuns:
| LPCTSTR a răspuns:

Perturbari=anomalii, temperaturile mari rezulta in atomi cu o energie cinetica crescuta, temperaturile mici rezulta in atomi cu o energie cinetica scazuta. Daca creste temperatura, parca scadea si rezistenta meterialelor, devenind mai conductive, respectiv, daca scade temperatura, creste rezistenta. Daca apar astfel de scenarii, apar anomalii ilprocesele de procesare, afisare, stocare.
Legat de fulgere, aici vorbim de camp electrostatic, poate arde circuitele antenelor.