| anonim_4396 a întrebat:

Am un telefon xiaomi note 8 pro si bateria scade un procent la fiecare 6 minute.
Telefonul xiaomi note 8 pro este al meu principal si il am principal din august 2021 si bateria inainte nu facea asa, dar scade un procent din ea la fiecare 6 minute.
Am vazut cu aplicatii bateria, dar nu mi-au spus nimic ca bateria ar avea ceva. Acele aplicatii au spus ca bateria e buna si ca nu are ceva, poate nu au stiut nici ele, dar cum pot face sa nu mai fie asta?
Telefonul il am din august 2021 si e super bun si merge bine, dar nu imi place asta. Am mai facut ce am vazut pe la altii, dar tot nu, nu i-am dat reset ca se mai spunea si de reset
nu vreau sa ii dau dar o fi de la soft. Dar nici alt soft nu mai vine sa ii dau update.
Am vazut ca exista o aplicatie care ii poti da update.
Exista o aplicatie miui update, dar nu stiu daca merge chiar asa bine.
Voi ce spuneti sa fac?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu timpul bateriile se uzează, își pierd din capacitatea inițială, mai ales daca îl pui la încărcat și îl scoți frecvent înainte să se încarce complet asta afectează seria bateria. Ce poți să faci este sa închizi aplicațiile pe care nu le folosești, noaptea sa le închizi pe toate și să dai luminozitatea mai mica la telefon. E destul de ok 6 procente la 1 minut, aveam teluri care scădea care 1 procent la doua minute, deci era horror, nu erau noi evident dar totuși!
Crede-mă că după 1 an de zile e normal sa te tina bateria atâta, mai ales dacă stai toată ziua pe el.
Când îl pui la încărcat nu îl mai folosi, lăsa-l sa se încarce complet și nu îl scoate de la încărcat.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai da!

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai multe aplicatii deschise care ruleaza in fundal. Sau jocuri.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Pai am jucat doar un joc dar nu e deschis acum nu e deschis

| doctorandus a răspuns:

Mda, și eu am avut aplicații energofage: Panda Antivirus, Safe Online, Home Assistant. Poate a prins un virus.

| Wr3nch a răspuns:

Scade cand nu il folosesti sau cand il folosesti|?

| anonim_4396 explică (pentru Wr3nch):

Doar când stau pe el

| Wr3nch a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai asta e normal man. Eu pierd 10 la suta pe ora cand stau pe el.

| anonim_4396 explică (pentru Wr3nch):

Pai da pe oră dar la mine nu e in oră adică e puțin 5-6 Minute adică 5-6 minute eu zic că e Putin daca era mai mult era bine

| gabicoo a răspuns:

Mută pozele și muzica pe un card apoi fă un reset! Ai una sau mai multe aplicații care îți consumă bateria!
Eu dau reset la telefon de două ori pe an și merge brici! Tot Xiaomi am dar mai vechi ca al tău!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca este de la soft trebuie sa ii dai reset, in felul asa sti daca problema este software sau hardware(bateria). In plus un reset la un anumit interval de timp este mereu benefic.
Fa back-up la poze si orice altceva vrei sa salvezi si reseteaza-l.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu știu dacă este dar scade nu mai când stau pe telefon atunci scade și bateria

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca vrei sa te tina puțin mai mult i-ați Samsung M51, are capacitatea bateriei de 7000, deci cu 2500 mai mult decât cea a telefonului tau! Dar sa ști că majoritatea telefoanelor te țin atâta. Eu am Oppo reno 4 lite, cu 500 mai puțin decât al tău la capacitate, și cam tot atât mă ține bateria, dar eu stau foarte mult pe telefon, mă uit și la filme. Ai grija sa ai mereu încărcătorul original de la telefon, și să nu îl utilizezi in timp ce e la încărcat. Am cumpărat odată un Samsung S6 de la o fata, arată ca nou ( țiplă) și bateria se descarcă la fiecare minut cate un procent, noroc că l-am vândut fast că îmi producea foarte multi nervi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Așa mergea și înainte și e ok și așa
Va mulțumesc pentru că mi ați spus!

| literallythesamebruh a răspuns:

Îi poți da un reset din fabrică. Eu am folosit până acum o săptămână tot un Redmi Note 8 Pro și bateria încă funcționează ireproșabil din noiembrie 2020.