| catalin542000 a întrebat:

Am vazut oameni care zic in general ca telefoanele (nu conteaza care telefoane), sunt noi neactivate...

Intreb, cum adica neactivate, adica poti activa garantia unui telefon cand il deschizi prima data sau la ce se refera un vanzator cand zice ca au fost desigilate dar neactivate?

Vad ca foarte multi vanzatori specifica acest lucru cu "neactivate".

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Activarea unui aparat (telefon) si garantia nu au nimic in comun!
Garantia incepe din momentul cumpararii telefonului (din magazin).
Activarea se produce la momentul primei puneri in functiune a aparatului, cand soft-ul (din aparat) porneste prima data.
Activarea in retea este in momentul pornirii aparatului cu cartela SIM introdusa, cand se conecteaza in retea.
Un acumulator se activeaza in momentul cand este pus prima data in circuit (electric).

| catalin542000 explică (pentru Bula):

Mmm, interesant treaba asta cu activarea, nu stiam.
Totusi asa se zice de obicei la prima utilizare, faptul ca il activezi sau intr-adevar se activeaza, se intampla ceva intern (deosebit sa zicem), fata de restul utilizarilor (sa zicem de la a doua utilizare inclusiv pana, cat timp vrei sa utilizezi un dispozitiv, incarcator, etc)?

| Bula a răspuns (pentru catalin542000):

La prima pornire, programele (soft-ul, sistemul de operare) dintr-un telefon face configurarea (asemanator instalarii) sistemului si scrie in memorie fisierele de configurare.
Bateria vine "gata incarcat" (sau neincarcat, in functie de tip) si astfel este functional, chiar si ani de zile. La primele descarcari /incarcari /formatari se schimba chimic interiorul lor.

Incarcatorul nu trebuie initializat.

| catalin542000 explică (pentru Bula):

Si cand faci o resetare din fabrica, la repornirea telefonului (facandu-si din nou setarile), este echivalent cu acea prima, prima pornire de dupa desigilarea si scoaterea telefonului din cutie?

(Asta te mai intreb si cam atat, in rest multumesc de raspuns si ai o funda la primul raspuns).

| Bula a răspuns (pentru catalin542000):

Da.

5 răspunsuri:
| Celula44 a răspuns:

Garanția se aplica în funcție de vanzator/magazinul de unde iei telefonul si iti dau inainte sa il cumperi optiunea de a o prelungi. de ex dacă găsești un telefon sigilat pe strada(sa zicem) evident ca nu va avea garanție