| Cksihja a întrebat:

Atunci când au apărut pentru prima dată telefoanele mobile în România cât costa să suni în raport cu prețurile de azi și ce ofereau operatorii de telefonie atunci?

9 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Pai...cand au aparut? eu am avut primul telefon prin 2007 cred, si costa dolari, nu era in euro.Si incarcai in euro si era 0, 8 centi(dolar) minutu.Stiu ca era mania aia cu beep-uri. Aparuse licurici, care ii lipeai pe telefon, si luminau cand urma sa fi sunat(iti manca bateria dar era cool)Deseori comunicam prin beep-uri. Exemplu "Cand iti dau beep, cobori jos ca sunt la scara la tine sa imi dai bicicleta ", mesajele 02 centi? sau 0, 5 numai stiu, cert e ca nu isi permitea lumea sa sune decat cand erau probleme de vorbit. Apoi prin 2012 - 2013 a aparut cosmote, care a oferit 500 de minute in retea, si a cam nenorocit toate retelele.La inceput absolut toate retelele au tinunt sub piata si au tinut de pret si de minute, cu costuri imense.Stiu ca mama avea prin 2006 2007 un telefon la connex(actualu Vodafone) un abonament si avea 200 de minute pe an internationale, si nationale.Deci trebuia sa le gandeasca cum le vorbeste.Cosmote a vazut in asta o evolutie, si datorita cosmoteului, care a revolutionat chestia cu minutele, au inceput toti sa ofere minute spre nelimitat.Telefoanele erau mult superioare in celor din ziua de azi, bateria putea sa tina si pana la o saptamana.Erau Motorola antisoc, erau asa de cute, cu o carcasa albastra.Primu meu telefon Siemenes a 50, apoi Siemenes c 45, c45-u era albastru si mic, foarte cute, il adoram.Totu a luat avant de prin 2010 - 2012 cu minutele cu netu, prin 2013 aveam web'n'walk, net nelimitat la cosmote cu 5 euro.Deci jale, terminam pe oricine cu abonament, putini care aveau abonament cu nelimitat la un pret frumos.Acum sunt la digi, am nelimitat, si nu ma doare nici capu.Dar in schimb, noi generatia celor cu cheia de gat, am simtit cum e sa nu iti permiti un calculator, pe vremea mea prin anii 2005 2006, un calculator era undeva la 50 de milioane, si avea 250 de rami. Cand porneai winamp(ce e ala? e un program de ascultat muzica) se bloca calculatoru, ce grafica, ce jocuri? jucam jocuri cu o grafica demna de preistoric, si culmea nesimtiri, ne mai si placea.Calculatoarele erau foarte scumpe, 45 50 de milioane, anumite persoane au facut imprumuturi in banca pe 4 5 6 ani sa isi permita unul.Sa te duci la cineva sa te joci pe calculator? NUUU, si mie cand mi-au luat parinti unu prin 2009 sau 2010, la fel, nu ma lasau decat cu fete sa vin acasa, in rest, nu avea voie nimeni sa atinga de calculator, find scump.

| Catrice a răspuns (pentru Liviu):

Cam tarziu. In 2001 cel puțin avea până si orașul asta mic unde stau telefonie mobilă.
Eram intr-a 4-a când o colegepa deja avea mobil...asta era prin 2003-2004. Primele erau aiea cu antena de o trăgeai afara ca sa prinzi semnal. Apoi Nokia alea alb-negru care erau primele cu meniu în romană, drele color, prin 2005 primele modele cu cameră apoi alea culisabile, cu touch de trebuia sa apeși undeva prin 2007, prin 2010-2011 astea Smart.
Chiar găsisem asta iarna o revista cu oferte de la zapp sau cosmotre/sau cum se numea fostul Vodafone de prin 2005 si ala Motorola albastru de care zici era vreo 7-8 milioane si acum il iei cu max 50 lei laughing
Eh erai cineva daca aveai calculator... mire îmi luaseră ai mei prin 2005 unul cu 27 sau 28mil cu tot cu mouse tastatura boxe... aveam YM! era nebunie de prin 2006 toata lumea era pe mess laughing
Si ca idee 'generația cu cheia la gat' se refera la parintii noștri, maxim ăștia de pana in '95 ca după s-o schimbat vremurile.

| Liviu a răspuns (pentru Catrice):

Da....eu sunt prin 91 nascut, oricum, yahoo messenger, mama ce mai innebunise lumea, mirc, faza cu 'asl-pls', in plus era scump un telefon mobil atunci, si fie vorba intre noi, noi copii nu prea aveam ce face cu telefoanele decat sa dam beep-uri, oho cat ne mai suparam cand ne prindeam laughing unii pe altii

| Catrice a răspuns (pentru Liviu):

Adică tu nu jucai snake pe telefon? Sau sa te întreci cu prietenii la scor? Dezamăgitor sad

| Liviu a răspuns (pentru Catrice):

Era Nokia ala cu tastatura legata laughing toate legate intre ele, pe ala era fain snake-ul, in rest nu prea ne jucam asa, si ce sa te joci acum serios. Aveam jocurile alea tetris de mana, care erau super cute, pe baterii era fain, dar era mare rau jocu laughing te prindea profu

| JicaContra a răspuns:

Https://adevarul.ro/......index.html
"Primul furnizor de telefonie mobilă de pe piaţa românească a fost compania Telemobil. A apărut în România în anul 1992 sub numele Telefonica România, rezultat al unui parteneriat între Romtelecom, Radiocom şi Telefonica Spania.

in 2007 a aparut primul smartphone

iar preturile sunt un lucru pe care nici eu nu l-as mai intelege
in lei, moneda s-a devalorizat in draci cam pana am intrat in UE, 100lei acum erau 1 milion atunci
in $ iar nu au sens, din cauza ca salariile erau foarte mici, dupa revolutie salariu mediu era de 30-40$ pe luna
ar trebui relativ la salariu mediu, dar imi e prea lene sa caut tongue

| Iote a răspuns:

Parca era 1$ sau peste 1$ minutul. Dar primul minut era incasat integral, chiar daca vorbeai 15 secunde. Abia din al doilea minut se platea fractia. De aia multi dadeau bip-uri. Si daca sotul/sotia era la serviciu, suna inapoi de pe telefonul firmei.

| Alverto a răspuns:

Nu sunt sigur când au apărut
Dar poate când au apărut era doar o iluzie, și poate și noi suntem o iluzie, fiindcă alții s ar fi putut să aibă mai devreme

Era foarte scump, mergeai mai mult pe beep şi suna ăla cu mai mulţi dolari. Nu îţi permiteai să stai la conversaţii mai mult decât maxim 5 minute, cât îţi lua să transmiţi ceva important, nu puteai să stai la bârfă. Ce ofereau operatorii de telefonie? Abonamente de genul 150 minute şi 50 mesaje şi 10 MMS la 8 dolari, cam aşa ceva. Şi 8 dolari era mult pentru vremea aia.