| Eusituniciodata a întrebat:

Azi am stat cam mult pe telefon și după ce l-am deschis am observat când sa bag parola ca a rămas tastatura imprimata pe ecran. Dar pe aplicații sau când e deschis nu imi apare. Este ceva grav?

7 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Ar putea fi un ecran amoled unde în timp ledurile folosite mai mult și la intensitate mai mare își pierd din luminozitate și rămân zone întunecate pe ecran corespunzătoare imaginilor luminoase care au stat mai mult timp pe ecran. Soluția e schimbarea ecranului sau telefonului dacă ledurile sunt prea arse și imaginea fantomă e deranjantă.

| Eusituniciodata explică (pentru halogen001):

Dar nu imi apasă random sau se formează dungi, nu?

| halogen001 a răspuns (pentru Eusituniciodata):

Totul funcționează normal. Doar imaginea e afectată parțial pentru că unele zone care și-au pierdut strălucirea se pot vedea tot timpul ca niște umbre, în funcție de imaginea afișată.

| Eusituniciodata explică (pentru halogen001):

Acum nu îmi mai apare

| halogen001 a răspuns (pentru Eusituniciodata):

E foarte bine. Înseamnă că nu e ecran ars. Poate că așa se comportă ecranul când are o imagine mai mult timp pe el și după un timp își revine la normal.

| RxTx a răspuns:

Dai restart la setarile din fabrica si isi revine

| literallythesamebruh a răspuns:

Momentan nu este ceva grav, dar încearcă să îți mai reduci timpul în care folosești telefonul, ca să nu-ți cedeze display-ul complet.