| Ena_Maryo_2000 a întrebat:

Bianca TPU... Am o întrebare.
Deci eu vreau sa vorbesc cu o persoana, eu in Romania, ea in Italia. Amândoi avem minute, dar eu nu știu câte. Și as vrea sa mă sune ea că sa putem vorbi. Și faza este că nu știu dacă roamingul se activează singur sau nu, că eu stiam că dacă unu are minute și celălalt nu, să zicem că eu nu as avea, și acea persoana da, dacă m ar suna pe ea nu ar pune o la plata, da pe mine da.
Acum noi avem amandoi minute, și eu nu știu câte am, și îmi e frică că nu cumva sa mă pună la plata... Deci se activează singur timingul sau cum?

Răspuns Câştigător
| TheRealFantasy a răspuns:

Cum adica sa se activeze automat roaming-ul?
Nu se activeaza in schimb ar trebui sa iti dea mesaj provider-ul tau de retea ca ai intrat in tara X si ca poti folosi roaming, ce taxa e in functie de tara si ce beneficii ai.

E greu sa dai un *100# si la "Roaming si international" ar trebui sa ai "Roaming" si iti arata acolo "Stare roaming: Activ/Inactiv".
De preferat ar trebui ca tu sa ai roaming.

P.S.: Unii provideri (gen Vodafone) au "promotii" si oferte de genul "Roaming pe zi", nu te atinge de alea daca nu ai telefonul la ureche 24/7, 7/7, altfel iti va manca mult mai mult zilnic sau pe conversatie; bine acum depinde si de oferta, de obicei iti arata detaliile clar daca activezi roaming se poate sa primesti direct mesaj cu asa ceva. happy

| Ena_Maryo_2000 explică (pentru TheRealFantasy):

Mersi!

| TheRealFantasy a răspuns (pentru Ena_Maryo_2000):

Cu placere, ce e idiotic la raspunsul meu am observat abia acum. :))
Ea ar trebui sa aiba roaming, daca ea e in alta tara, tu nu trebuie sa il activezi. Tu ar trebui doar sa ai minute internationale si se duc din alea, nu te taxeaza, in schimb pe ea da, daca are cartela de RO.
Roaming-ul doar reduce tariful perceput pentru fiecare apel, 0. x euro pe secunda/minut.
Faza misto daca esti la Orange ca nu taxeaza nimic pentru apelurile primite din Italia sau orice alta tara din SEE, in schimb Vodafone, Telekom si Digi da, pentru 0.01/minut.

https://www.orange.ro/roaming/italia/

https://www.vodafone.ro/....../index.htm

https://www.telekom.ro/cartele/roaming-prepaid/

https://www.digimobil.it/ro/Tariffe/

Astea-s la categoria "suprataxa", adica atunci cand iti ia din credit fiindca nu ai o oferta activa.
Eu personal folosesc WhatsApp si Facebook Messenger mai mult, adica pentru conversatiile mai lungi (30+ min). :)

| Ena_Maryo_2000 explică (pentru TheRealFantasy):

Mersiwinking

13 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Din moment ce ai net si ai Whatsapp si Messenger, de ce sa iti mai faci griji pentru minutele de pe cartela? Vorbesti gratis cat vrei tu, non-stop.

| Ena_Maryo_2000 explică (pentru Bondarel99):

Dar îmi e sa nu aibă probleme

| Bondarel99 a răspuns (pentru Ena_Maryo_2000):

Daca folosesti WIFI nu se intampla absolut nimic pentru ca e nelimitat. Daca folosesti netul de pe cartela trebuie doar sa ai grija sa nu il consumi pe tot ca sa te taxeze suplimentar (asta daca esti pe abonament).
Daca ai viteza buna de internet nu are cum sa aiba probleme aplicatiile astea 2. Poate nu le-ai folosit cum trebuie...

| Ena_Maryo_2000 explică (pentru Bondarel99):

Nu am viteza buna sau chestii... Doar ca uneori se mai întrerupe, se aude nasol si MNA. Și deci eu nu știu dacă ma taxează daca nu activez roamingul. Se activează automat? Deci amândoi avem minute interne, și eu știu că dacă unu are si altul n are, ăla care are daca l suna pe ala care n are. Pe ala care are nu l taxează...Da pe celălalt că n are îl taxează. Și deci amândoi avem minute. Dar nu știu dacă se activează roamingul automat sau nu. Dacă nu e activ nu merge sa mă sune sau mă taxează daca vorbesc?

| Bondarel99 a răspuns (pentru Ena_Maryo_2000):

Nu te risca sa pui întrebări din astea aici pentru ca nu vei găsi răspunsuri concise. Cel mai bine suni la relații cu clienții (găsești nr pe net de la Orange, Vodafone etc) și intrebi acolo, e gratis și îți vor Răspunde la orice intrebare, pentru asta sunt plătiți.

| Ena_Maryo_2000 explică (pentru Ena_Maryo_2000):

Adică dacă mă sună ea mă taxează, chiar daca am minute, dar nu știu câte? Chiar daca e dezactivat roamingul?

| Ena_Maryo_2000 explică (pentru Bondarel99):

Ok, mersi!

| TheMusicBoy a răspuns:

Puteti sa va faceti cont de WhatsApp si atunci nu veti plati in plus! veti putea vorbi la orice ora!

| Ena_Maryo_2000 explică (pentru TheMusicBoy):

Da dar as prefera prin telefon... Nusj... Dar WhatsApp îl mai are probleme. Eu nu sunt sigur daca ma pune la plata dacă nu activez roamingul. Sau daca se activează automat

| Ena_Maryo_2000 explică (pentru Ena_Maryo_2000):

A fel și messul