| tCOCOc a întrebat:

Buna, acum 2 zile am patit un incident foarte nefericit, mi-a fost furat telefonul in Bucuresti daca stiti in parcul Tei unde se afla roata cea mare. Am imcercat sa ma sun dar evident era inchis, cand il deschidea sunam dar ori imi inchidea ori nu raspundea dupa care il inchidea din nou, dap era iphone si am incercat sa ma localizez si era pe la obor. M-am dus la politie la sectia 7, am facut plangere, le-am dat codul imei le-am aratat factura si tot ce am de la telefon inclusiv cutie absolut tot, mi-au spus ca trebuie sa astept sa fie aprobat cazul.Au mai spus ca mai mult ca sigur va fi aprobat deoarece telefonul e foarte scump, iphone 7 plus.Am avut o mica speranta dar dupa m-am gandit. Daca l-a bagat la amanet? Daca l-a vandut pe piese? Daca i-a schimbat placa de baza? Aa si vreau sa mentionez ca am mai incercat sa ma localizez dar nici macar nu mai aparea contul icloud.Scria ca nu exista acel icloud.Ce a facut mai exact cu el? Stiu ca trebuia sa fiu atenta dar pur si simplu s-a intamplat.Aa si m-am dus acolo de unde mi-am facut abonament spunandu le ca mi s-a furat telefonul si daca poate sa imi blocheze numarul, asta au si facut si mi au dat o alta cartela cu acelasi numar.Ce credeti ca se va intampla? As vrea sa stiu parerea voastra.

Răspuns Câştigător
| Bogdan70001 a răspuns:

1.Daca este la amanet?
R: Pai sunt atatea modalitati prin care sa le arati ca telefonul iti apartine si il vei recupera

2. Daca l-a vandut pe piese?
R: Cine rahat vinde un iPhone 7+ pe pise cel mai probabil si l-a insusit

3. Daca i-a schimbat placa de baza
R: Frate nu cred ca s-a sinchisit atat de mult...alta treaba nu crezi ca are laughing

Ok, acum ca sa te calmezi, ii poti contacta pe cei de la Apple specificandu-le telefonul si IMEI-ul (de pe cutie), iar ei il vor bloca din servere si nu mai poate fii deblocat de absolut nimeni, dupa asta ei iti pot localiza telefonul de zeci de ori mai rapid decat cei de la politie, iar de acolo dupa ce ii aflii locatia te duci cu politia
----------------------------------
Funda?

| tCOCOc explică (pentru Bogdan70001):

Clar fundă? Ştiu că sunt puțin panicată dar am toată viața mea în telefonul ăla? şi la faza cu amanetul, dacă e să îl fii dus la vreunul nu aş avea de unde să ştiu la care? Şi chestia să sun la Apple nu ştiu dacă ar funcționa. Dar totuşi mersi?❤

| Bogdan70001 a răspuns (pentru tCOCOc):

Chesti cu sunatul la Apple te va ajuta 100%, crede-ma nu esti singura in situatia asta, ba chiar un amic a patit ceva de genul, a luat legatura cu cei de la Apple si acum a rezolvat.La el era vorba de un iPhone 6S, dar este acelasi lucru

| tCOCOc explică (pentru Bogdan70001):

Off, mersi mult de tot

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil nimic.
Te vor contacta de la politie dupa cateva luni sa zica ca inchid dosarul si autorul e necunoscut. si cam atat

| tCOCOc explică (pentru suntserios):

Cei de la poliție mi-au spus că dacă 30 de zile mobilul nu este pornit nu ar avea cum să îl localizeze şi vor renunța, dar eu sper totuşi şi cred că hoțul îl v-a deschide dar acum nu ştiu...

Bula
| Bula a răspuns:

Este posibil ca, contul tau iCloud sa fie inchis in vederea cercetarii, de catre politie.
Daca ai avut setat cod de acces cu numar sau amprenta, atunci cel care l-a furat nu prea avea cum sa acceseze softul /setarile.
De schimbat placa de baza nu prea merita, fiindca costa cat un jumat de telefon. Doar restul ar putea folosi din piese. E drept, hotii fura pana si cablurile de la cai ferate pentru cupru, ne tinand cont de pericolele sau pagubele uriase create prin acesta.

| tCOCOc explică (pentru Bula):

Pai dupa ce am plecat de la politie imediat cum am ajuns acasa mi am rugat prietenul sa ma localizeze din nou si scria ca acel cont icloud nu exista...Nu stiu daca sa fie chiar politia care sa il fii dezactivat deoarece mi-a spus ca trebuie sa astept maxim o saptamana sa vedem daca cazul va fi aprobat.Am facut o chestie pe telefonul prietenului meu si am iesit de pe contul sau icloud si am intrat pe al meu. Puteam sa imi vad poza mea, imei ul meu si chestia aia "gasire iphone" care era dezactivata...Din pacat nu am putut sa o activez.

| Floreenofficial a răspuns:

Salut! Ai avut ghinion, cred că ai avut parte de o zi proastă și s-a întâmplat.E bine că ai fost la poliție și că ai incercat sa te localizezi.Nu știu dacă îți vei recupera telefonul, dar cred că Dumnezeu îl va pedepsi pe cel ce ți l-ai furat. Sper să îți meargă mai bine de acum încolo, daca ți s-au întâmplat ceva rău recent, sa ți se întâmple ceva bun în curând.Imi pare rău, de-acum încolo sa fii super atenta.Succes!

| tCOCOc explică (pentru Floreenofficial):

Cu siguranță voi fi, mulțumesc oricum, sper să îl poată localiza după codul imei?❤

| Floreenofficial a răspuns (pentru tCOCOc):

Of,nu știu ce e codul imei, dar îți țin pumnii.