| nelutunelutu a întrebat:

Buna, am achiziționat o cartela Telecom dar am pierdut cartonașul care conține codul PIN si PUK. Nu stiu nici numărul de telefon, am doar cartela cu seria aceasta 132598949. As dori sa imi aflu numarul de telefon pentru aceasta serie. Va multumes

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

"Poţi afla codul PUK 1 şi prin apel la 1234 (apel gratuit din rețelele TKRM și Telekom Romania) sau tastând comanda *100# /6.Servicii/5.PUK
Prin apelarea de pe orice numar de telefon de cartela preplatita Telekom Romania Mobil a Serviciului de Relatii cu Clientii disponibil la numarul de telefon gratuit 1234 sau 021 404 1234 (apel taxabil, tarif normal).
Prin accesarea contului MyAccount, sectiunea "Administrare servicii" - "Codul Puk".
Pentru modelele de telefoane Sagem sau Motorola, pentru introducerea codului PUK te rugam sa tastezi pe telefon urmatoarea secventa: **05*PUK1*NOU PIN*REPETARE NOU PIN#"

"Pentru aflarea numarului de telefon al cartelei pe care o detii, ai urmatoarele posibilitati:
- Apeleaza utilizand respectiva cartela preplatita la numarul gratuit 1234, tasta 1 pentru limba romana, tasta 1 pentru credit, extraoptiuni si alte informatii despre contul tau si tasta 5 pentru a afla numarul tau de telefon sau daca un numar apartine unui utilizator de Cartela Telekom Romania Mobil sau FROG;
- Apeleaza numarul de telefon al altei persoane si vizualizeaza numarul propriu de telefon care se va afisa;"

Daca nu poti aplica etapele de mai sus, fiind in imposibilitatea de a folosi cartela respectiva, va trebui sa apelezi Serviciul Clienti Telekom de pe alt numar, unde vei comunica seria pe care ai scris-o pe TPU.
Cu siguranta se poate gasi o rezolvare.