| 1ull1 a întrebat:

Am achizitionat un telefon Allview p6 life nou si bateria nu ma tine mai mult de 1 zi ( jucand, ascuktand muzica) Si intr-o noapte am lasat bateria 89% si dimineata am gasit-o 21% imi puteti spune de ce si cum sa fac sa nu mai manance atata din baterie?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti sa scoti internetul peste noapte dar oricum daca te joci si asculti muzica e normal sa se consume. Probabil ca softul are o remanenta de arata ca se descarca asa mult cand nu este folosit. Eu nu ma joc mult si nici nu ascult muzica si se descarca mult. Il incarc destul de multe ori si are bateria cam ca a ta (1700mA).

8 răspunsuri:
| RaduTN a răspuns:

Era bine dacă ţineai telefonul 12 ore la încărcat după achiziţionare fără întrerupere.

Ca să nu îţi mai ''mănânce'' foarte multă baterie noaptea setează luminozitatea pe minim, opreşte toate aplicaţile care rulează şi inchide wi-fiul.

Baftă

| 1ull1 explică (pentru RaduTN):

Am lasat 12 ore la incarcarcat dar nu am descarcat bateria complet si am mai umblat pe el in timp ce se incarca dar nu mult timp doar 1 data si am umblat doar 2 minute!

| RaduTN a răspuns (pentru 1ull1):

Reglează luminozitatea. Închide aplicaţile şi wi-fiul si nu o să se mai consume bateria deloc pe timpul nopţii.

| 1ull1 explică (pentru RaduTN):

Nu am wi-fi!

| xBiiaM a răspuns:

Pentru inceput trebuia sa iti formatezi bateria, inainte sa il folosesti trebuia sa il lasi la incarcat. Intra in setari la Manager Aplicatii si inchide aplicatiile care nu le folosesti. Nu mai tine Wi-Fi deschis atunci cand nu umbli pe net pe telefon, inchide GPS, Bluetooth daca nu il folosesti. S-ar putea la un moment dat sa nu ti se mai incarce bateria atunci cand conectezi telefonul la o sursa de alimentare. Atunci va trebui sa iti cumperi o alta baterie pentru ca, chiar daca vei reusi sa il incarci mai greu, bateria nu te va tine mai mult de o ora jumatate.

| ValiValiValiVAliValentin a răspuns:

Salut! Candt ti-ai cumparat telefonul tu trebuia sa ii faci formatare o zi si o noapte adica il tii la incarcat

| AlexL28 a răspuns (pentru ValiValiValiVAliValentin):

Bateriile Li-Io nu au nevoie de formatare!
E normal sa te tina numai o zi, mai ales daca te si joci pe el.
Inainte sa te culci opreste wifi-ul, bluetooth-ul, si inchide toate aplicatiile deschise tinand apasat pe butonul de acasa(cel de jos, din centru) si tragand de aplicatiile care iti apar spre stanga sau dreapta. Daca faci asa bateria n-ar trebui sa se descarce mai mult de 5% noaptea. Daca tot se descarca rapid mergi la setari, baterie si vezi ce aplicatii consuma cel mai mult.

| halloweenfericit a răspuns:

Mai dezactiveaza din aplicatiile care le ai, din setari, eu asa am facut, dar n-am Allview am altfel de tel