| anonim_4396 a întrebat:

Am activat roaming pe abonament prin sms, asta inseamna ca voi avea si net afara sau doar voi putea suna? VA ROG FUNDAA

3 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

E separat roaming de voce si de date
de asemenea e SEPARAT roamingul activat de la providerul de telefonie mobila SI DIN TELEFON (il activezi cand esti in tara la provider, si apoi stai cu ambele inchise din telefon CAT TIMP NU AI NEVOIE, si le activezi DOAR LA NEVOIE, direct din telefon)

PS daca NU iesi din UE, poti sa tii tot activ, TOT TIMPUL, pentru ca sunt legi care spun ca din UE in UE tarifele NU POT FI MARI! deci, CHIAR NU SUNT, insa calitatea semnalului... ALTA MANCARE DE PESTE PRAJIT!

| brokxy a răspuns (pentru Bizon95):

Dar cum pot sa imi activez datele afara pe abonament? se poate? sau trebuie sa imi incarc direct pe cartela? sa merg la magazin?

| Bizon95 a răspuns (pentru brokxy):

Am numai 1.2 litrii de bere la bord in momentul asta
cand ating 1.7 o sa ma bag in pat (NUUU, nu bat pe nimeni tongue )

asa ca, cred ca am omis

exista DIFERIT roaming de date si roaming de voce
AMBELE pot fi activate SI din providerul romanesc (digi, Orange, Vodafone) SI din telefon (amandoua trebuiesc activate, unul e dezactivat, respectivul NU va merge, pana nu il activezi in ambele parti)

deci, idea e simpla:
le activezi pe ambele (date si voce) de la provider cat esti in tara
si apoi le manipulezi personal (activare/dezactivare) la momentul in care "te doare" din telefon cand esti in strainezia

totusi, inca o data, daca nu iesi din UE, toata polologhia de mai sus cu telefonul si suflat in iaurt e degeaba, pentru ca preturile la roaming si telefonie SI DATE sunt foarte mici din UE in UE (lege UE... OFICIALA care spune asta)

daca tot nu e clar, vorbim maine cand ma trezesc din atata bere (bere UBER ALES big grin )