| Simion9999 a întrebat:

Buna,am avut un abonament la Vodafone si nu l-am mai platit, s-au acumulat cu totul vreo 2200 de lei(cu taxele alea si rezilierea etc). Acum mi-a venit un plic acasa (nu sunt in tara si nu stiu exact ce scrie) cum ca as fi dat in judecata sau ceva de genul. Nu am nimic pe numele meu (casa, cont in banca etc) iar in septembrie se fac 3 ani de cand am facut abonamentul. Ce as putea face sau ce e cu plicul ala? Nu o sa platesc atat.(va rog sa va abtineti de la raspunsuri de genul: trebuia sa il platesti etc etc. A fost primul abonament al meu, eram mic si tampit, nu stiam si eu. laughing )Funda.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu platesti poti fi executat silit dupa obtinerea hotararii judecatoresti. Vei avea de plata mult mai mult decat suma actuala, posibil chiar 5.000 lei, la datorie se vor adauga dobanzi, cheltuieli de judecata si de executare silita. Pana se ajunge la executare silita si apoi termenul de prescriptie de 3 ani de la ultimul act de executare este posibil sa ai bunuri executabile silit, asa ca vei plati.

| Mosotti a răspuns (pentru Ioandelasal):

Cu ce sa fie executat? Daca n-are nimic? O sa-i ia maxim 35 % din salariu si atat, si o sa plateasca okey chiar daca 5000 o sa ii vina, nu conteaza.

| Mosotti a răspuns:

O sa platesti atat, o sa-ti ia un maxim 35 % din salariu si atat, nu e problema, stai linistit. Ca daca nu ai altceva, nu are ce face.

| Wr3nch a răspuns:

Poate ca era mic si tampit, dar legea e legelaughing Daca te ducea capucul faceai cerere de reziliere, Vodafone cerea banutul in avans, tu faceai reclamatie la anpc si nu trebuia sa le dai nimic si scapailaughing Acum cu titlu executor te-o rezolvat, asteapta pana te angajazi undeva legal si ti pun proprie pe salariu.

| Mosotti a răspuns (pentru Wr3nch):

Conteaza ce face de acum in colo, nu ce ar fi trebuit sa faca. Daca nu are nimic, nu ii ia, nu stiu daca pune propire pe salariu daca ar lucra afara, plus ca gramada nu platesc amenzi, etc si nu le face nimeni nimic, dupa un timp destul abia fac ei ceva.

Dar daca deja l-a dat in judecata, poate ii ia maxim 25 % din salariu, nu poate pune propire pe tot, sau maxim o treime din salariu. Deci va plati de fapt.

| Simion9999 explică:

Lucrez in Spania deci nu are ce salariu sa imi opreasca, lucrez jumate de an aici si jumate stau acasa in Romania fara sa ma angajez.