| anonim_4396 a întrebat:

Bună, am luat un telefon Motorola Moto g30 acum 1-2 luni, problema e că de vreo 2-3 zile am observat că bateria telefonului se descarcă destul de mult peste noapte, vreo 9-10%, de exemplu: aseară pe la ora 21:00 bateria era 92%, azi dimineață la 5:40 era 83%. Am grija de bateria lui, știu când să îl pun și cât să îl las încărcat, îmi puteți spune de ce se întâmplă asta?
Țin să precizez că la școală bateria mă ține foarte mult+mai țin mereu și "economisire baterie" activat, să mă mai țină ceva timp, adică țin la baterie, nu stau cu telefonul la încărcat.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

10 procente pe noapte = cam 25 procente pe zi = cam 4 zile in stand-by. E foarte bine.
Care-i problema?

| literallythesamebruh a răspuns (pentru sierra1):

Cam este o problemă. Eu am un Redmi cumpărat acum un an și pierd maxim 3% pe noapte.

| sierra1 a răspuns (pentru literallythesamebruh):

4 zile stand-by la un telefon ca ăla e problemă? E de bine, nu problemă

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dezactiveaza Wi-fi-ul si datele mobile, Bluetooth, cand nu ai nevoie de ele, elibereaza si curăță memoria Ram si da-i Inchidere aplicatii atunci cand nu folosesti telefonul. Asta va ajuta la economisirea eficienta a bateriei iar astfel, aplicatiile nu vor mai rula in fundal.

| literallythesamebruh a răspuns:

Aici pot interveni multe probleme:
-procesele care rulează în fundal fără ca tu să știi
-wi-fi/bluetooth/date mobile lăsate pornite peste noapte, asta scade procentul bateriei fără doar și poate, mai ales notificările primite
-procesorul și soft-ul.
Încearcă să verifici în setările telefonului ce aplicații consumă cea mai multă baterie.