| oo3 a întrebat:

Bună am nevoie de o aplicație cu care sa scot poze de pe un fișier video. FUNDA.

Răspuns Câştigător
| JackR a răspuns:

Windows: ImageGrab - http://paul.glagla.free.fr/imagegrab_en.htm
Android: Frame Capture - https://play.google.com/......ps/details
iOS: PerfectPic - https://itunes.apple.com/......d532914041

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Versiunea complicata:
Cu majoritatea programelor de editare video se pot scoate si cadre statice ("poze").

2. Versiunea simpla:
a. Derulezi filmul pe un calculator, cu orice player, in mod "ecran complet" (Full screen) si il opresti la cadrul dorit
b. Apesi tasta "Print Screen" (Prt Scr") prin care se copiaza poza ecranului on memorie (clipboard"
c. Deschizi orice program de editare imagini (e bun si programul de desenare "Paint" din Windows") si apesi combinatia de taste "Ctrl" + "V" impreuna. Cadrul copiat de pe ecran va aparea in editor.
d. Se salveaza ca o imagine oarecare, in formatul dorit (Save as... ca tip de fisier "jpg").

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://www.onlinevideoconverter.com/convert-mp4-to-mp3

Vezi ce format e video-ul si scrie pe google:
"formatul video-ului + to mp3 converter.
Exemplu: mp4 to mp3 converter.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu acel convertor video online nu se pot extrage cadre dintr-un fisier de film!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

De acord, nu stiu de am citit ca vrea sa scoata doar sunetul dintr-un videoclip.

| UsualBoy a răspuns:

Ce-a mai practicî metodă. Dă-i plat fișierului de pe un telefon care îți permite să faci capturi de ecran. Oprești filmul la cardul pe care îl vrei ca fotografie și îi dai captura. Pe calculator pui pauză pe cadrul respectiv apeși ctrl+prtscr (control and printscreen) și într-o pagină de paint apeși ctrl+v. și salvezi fișierul ca jpeg. Succes!