| MaryyraM a întrebat:

am nevoie urgenta de ajutor. am un telefon Samsung galaxy mini si l-am blocat cu model, iar azi am desenat diferite modele gresite si s-a blocat.Acum imi spune sa ma conectez cu contul de la google, dar nu merge. pur si simplu dupa ce imi scriu e-mailul si parola (care sunt corecte) imi apare o chestie cu verifica, se incarca cateva secunde si o ia de la capat. ce sa fac? P.S. nu am net pe telefon. Dau funda raspunsului care ma ajuta!

1 răspuns:
| panther2007 a răspuns:

Alta data incearca sa fii mai atent/a, norocul tau este ca se poate repara si o poti face singur/a
Totusi inainte de a iti explica ce trebuie sa faci trebuie sa iti spun ca daca reusesti sa iti conectezi telefonul la internet (fie te conectezi la o retea wifi, sau rogi un prieten sa creeze o retea hotspot) si introduci datele google (contul gmail si parola) telefonul tau o sa functioneze, pentru ca atunci cand iti spune sa introduci contul gmail si parola trebuie sa ai conexiune internet, totusi daca nu reusesti sa conectezi telefonul la internet uite ce trebuie sa faci, urmeaza fiecare pas in parte cu mare atentie, inainte sa incep trebuie sa iti spun ca vei pierde tot ce ai in memoria telefonului (mesaje, nr de telefon, poze, muzica, videoclipuri) nu vei pierde insa nici o data de pe cardul de memorie. Acum pot sa incep a iti explica ce trebuie sa faci:
Pasul 1. Inchide telefonul
Pasul 2. Intra in modul rom recovery
Pentru a intra in rom recovery este necesara o combinatie de butoane (apasate in acelasi timp), exista 5 astfel de combinatii, una dintre ele te va duce in rom recovery si una te va duce in download mod (daca intri in download mod apasa volum down pentru a da cancel)
Combinatiile sunt urmatoarele:
power+volum up (ti apasat ambele butoane pana intri in rom recovery)
power+volum down (aceasta comanda de cele mai multe ori duce in download mod, insa la unele telefoane poate sa duca in rom recovery)
Power+home (ti apasat ambele butoane)
power+volum up+home (ti apasat toate cele 3 butoane in acelasi timp)
power+volum down+home (ti apasat toate cele 3 butoane in acelasi timp)
Acum ca ai intrat in rom recovery trebuie sa stii sa navighezi
volum up/down=sus/jos
power/search/home=selectare comanda (unu din cele 3 butoane selecteaza comanda dorita de tine)
Pasul 3. Cauta rubrica Wipe data/factory reset
selecteaz-o
selecteaza Yes delete all data user (sau Yes delete wipe data/factory reset)
dupa ce se termina procesul o sa apara mesajul
wipe data/factory reset si complet(sau Delete all data user is complet)
Acum selecteaza rubrica go back (asta daca nu te-a intors inapoi in meniul rom recovery)
Acum selecteaza rubrica Reboot sistem now
Acum telefonul tau se va inchide si va reporni
o sa se incarce sigla telefonului sau sigla android (procesul o sa dureze ceva timp deci ai rabdare)
dupa ce se termina procesul telefonul tau o sa intre in meniul de configurare android exact ca atunci cand l-ai pornit prima data.
Asta este tot ce trebuie sa faci, daca ai vreo problema o poti spune si te pot ajuta. Sper ca ti-am fost de ajutor!