| David23445 a întrebat:

Bună, am o cartela pe care cei de la rețea vor sa o dezactiveze mâine ca vor sa se mute în rețea și trebuie să imi trimita o noua cartela dar pana când va veni noua cartela, cea actuala va fi dezactivata și acum întrebarea mea este următoarea. Am whatsapp instalat pe telefon cu numărul de telefon al acestei cartele ce vor sa o dezactiveze, pot folosi whatsappul și după ce o dezactivează, adică funcționează în continuare chiar dacă cartela va fi dezactivata?

9 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Daca o sa ai acelasi nr pe urmatorea cartela, da.

| David23445 explică (pentru Wr3nch):

Ok dar până ajunge noua cartela nu mai merge?

| RecKinul a răspuns (pentru David23445):

Whatapp va merge indiferent că vei schimba cartela. Doar dacă vei schimba numărul vei avea probleme când îți vei schimba telefonul și vei fi nevoit să bagi din aplicația. Oricum ai la setările Whatapp posibilitatea de a schimba numărul.

| David23445 explică (pentru RecKinul):

Astea vor să trimeata cartelă cu aceeași număr

| Wr3nch a răspuns (pentru David23445):

Pai nu, whatsapp foloseste cartela pentru cont.

| Lioana a răspuns:

WhatsApp merge si fara cartela sim in telefon daca nu te-ai delogat de pe ea. Doar la logare ai nevoie de acel nr pentru ca iti trimite un cod prin sms.

| RxTx a răspuns:

Eu îți zic cartela ta este o cartela foarte veche rootata pe un server umts cmts docsys bazate pe tehnologie fizică pbx

Ei acum schimba acele mașini fizice cu altele mult mai virtuale și în loc de. piese fizice circuite integrate placi cu sertare cu electronică
Ei schimba totul pe un calculator

Pentru că ei au costuri mult mai mici

Așa că dacă tu nu vrei să renunți la vechea ta cartela ei nu prea pot să îți facă nimic la ea daca tu o plătești la timp
Și pentru tine ei consuma curent electric măcar de 400 euro*luna daca nu cumva chiar și mai mult de atât

Așa că ei sunt dispuși să te lase pe tine să vorbești și gratis dacă te muti la noua cartela pe noua tehnologie

Așa că spune-le că tu vrei să îți ofere gratis să suni oriunde pe planetă chiar și în Rusia ukraina China Japonia America

Pt că aici o sa ii doare pe ei cel mai tare

Tot restul vieții tale sa poți suna in acei 5 euro care îi dai tu pe lună sau car dai tu pe abonament sau cartela respectivă în fiecare lună

Așa că tu trebuie sa negociezi

Pentru că acum sa suni în Republica Moldova America Japonia Ukraina China
Te costa cel puțin 1 euro /minut

Așa că spune-le că știi că se cere 1000 euro că să accepți o asemenea propunere

Dar tu nu ești nesimțit așa că nu el ceri bani ci le ceri că în acești 6 euro pe care îi dai tu pe luna să poți suna in Republica Moldova Cehia Elveția Serbia
Și din acele țări daca cumva te duci tu in Serbia să poți avea internet ne limitat

Pt că internetul in roming in Serbia cu cartela de Romania costa cam 11 euro /minut
MB

La tarife de Romania

| aestahv a răspuns:

Ești pe Lebara, nu? laughing o să-ți meargă. Stai liniștit.

| David23445 explică (pentru aestahv):

Exact sunt pe Lebara ok mulțumesc