| haidranoid a întrebat:

Buna, am o intrebare.
Am folosit Kingroot sa-mi ridic versiunea la Android dupa ce am rootat telefonul am pus versiunea de la 5 la 7 insa acum telefonul nu se mai aprinde. Ma rog, se aprinde si imi arata doar denumire si daca il las sta toata ziua asa. Deci intrebare e cum as putea reveni la vechea versiune?

18 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce ai vrut sa-i faci root? esti developer sau?
pentru ce va faceti root la telefon?
Google verifica aplicatiile de pe market.
Da daca instalezi toate cacaturile, cu unknown surces, si faci root, adios.
nu mai raspunde nimeni.
Daca erai pe stock, gaseai imediat raspunsuri la probleme,.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum sa spun nenicule: tocmai am compilat Lineage OS cu Android Pie pentru Wileyfox Swift. Deci rootarea e chiar foarte buna, daca o faci cu cap.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

N-am auzit in viata mea ce e aia.
Si faptul ca ai root, va da dreptul aplicatiilor pe care le instalezi din afara, sa-ti foloseasca camera cand vor ele, si practic sa-ti foloseasca telefonul cum vor ei, fie un server, fie un server stmp. si asa mai departe.
La ce-ti trebuia? n-ai bani sa cumperi aplicatii de pe market? si le iei crack-uite?
vezi sa nu te duci la baie sa faci caca, si sa iti faca aia poze cu camera.laughing)) good luck with that.
Si tu o sa zici ca celalalt.
Ca esti expert in root-ing, de parca asta ar fi o meserie, si ca tu stii mai bine.
Nu mai poti folosi pe el aplicatii de internet banking, pentru ca telefonul nu mai este securizat, nu mai poti atasa card la google pay ca sa platesti cu contactless cu telefonul, si asa mai departe.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Ha, ha, ha, nici nu stii despre ce vorbesti. Faptul ca o aplicatie iti poate accesa camera nu are legatura cu rootarea (accesul la root este controlat, nu se face aiurea, iar pe mobilul unei rude il dezactivez complet dupa ce-l folosesc, nici macar nu stie ca are root). Am folosit ani de zile aplicatii bancare pe mobile rootate si nu mi s-a furat niciun cent. De ce-l folosesc: rudei mele de care ti-am zis i-am compilat firmware cu patch de securitate din 5 aprilie 2019 (gugaleste Android Bulletin). Adica a fost patchuit mai rapid decat Nokia al meu cu Android One original.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Minti, ca nu-ti da voie nici o banca sa ai aplicatie de internet banking pe un telefon cu root.
Nu te lasa sa o folosesti pur si simplu.
(iti spune, aceasta aplicatie nu poate fi rulata pe un dispozitiv cu root, din motive de securitate, va rugam folositi alt dispozitiv bla bla, la toate aplicatiile de internet banking, inclusiv in alte tari, probat de mine, cand eram mai mic si prost, si am root-at o petarda de telefon)
Diferenta intre o aplicatie din market, care se supune regulilor gdpr si care e obligata sa proceseze date despre tine personale, intr-un anume fel dupa regulile gdpr, si o aplicatie care e facuta de un cracker, care nu se supune regulilor gdpr, este cam mare.
Dar tu stii mai bine.
Va plangeti dupa aia ca nu va mai tin bateriile si de ce laughing

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Asculta, tu vrei sa inveti meserie un hacker? Hackerii sunt aia care au creat Linux si FreeBSD, nu crackerii care sparg calculatoare. http://ro.wikipedia.org/wiki/Hacker

Fiecare Mac e bazat pe cod scris de hackeri: http://en.wikipedia.org/wiki/XNU#BSD

Android *este* Linux.

Iar ideea ca rootarea ar fi pentru folosit alt market e gandire limitata.

| Bogdan70001 a răspuns (pentru anonim_4396):

DECI SE VEDE DE LA O POSTA CA NU AI AVUT ROOT IN VIATA TA!

Nicio aplicatie rea intentionata nu va avea acces la root, daca tu nu-i accepti cererea!
Si nu cred ca sunt persoane sa-si ia root pentru aplicatii free.ALea le gasesti in browser dracu

Si poti folosi aplicatii de internet banking cat vrei daca faci root cu MAgisk! Developerii au fost suficienti de destepti incat sa-si faca modalitatea de root invizibila pentru aplicatii ce verifica astfel ce procese

Tu trebuie sa intelegi un lucru. NICIO APLICATI NU POATE OBTINE ACCES LA ROOT DACA TU NU-I PERMITI! Este ca si la Linux! Mereu cand vei dori sa faaci o operatiune de genul iti va fi solicitata parola. DUPA CE INCERCI ROOT-UL sa mai ai tupeul sa comentezi pana atunci stai in banca ta.

Ca sa nu mai zic de faptul ca tu spui ca in urma acestui proces nu mai tin bateriile, dar cu un kernel de poate tine mai mult decat te-ar tine el din fabrica

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bogdan70001):

Habar n-ai despre ce vorbesti.
Sti doar sa faci root si sa iei custom rom-uri, si sa le pui ca la prosti,
Pasu unu iei nu stiu ce program pasu doi bla bla.
Atata stii, Dupa tutoriale de pe forum-u ala xda.
In rest, habar nu ai despre ce vorbesti.
Asta poate face si un copil de 2 ani.
Sti sa modifici un custom rom?
Si sa ii mai scrii aplicatii, ceva teme. Sa schimbi valorile la cati rami sa foloseasca.
Cu ce program modifici astea?
Ce folosesti tu sa modifici un rom sa il faci custom?

| Bogdan70001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Este amuzant faptul ca tu practic ma faci prost (la acest capitol), dar tu nu ai facut root in viata ta big grinD

Ca sa nu mai zic ca "Pasu unu iei nu stiu ce program pasu doi bla bla." Da la SAmsung merge asa, dar la telefonul meu nu se foloseste niciun program laughing

"Asta poate face si un copil de 2 ani." astept sa vad eu ziua aia happy

Am zis eu ca modific Custom ROM-uri? Nope. Dar chiar si asa la varsta mea (destul de mica cred, in comparatie cu varsta ta, stiu mult mai multe decat o sa stii tu vreodata (legat de acest subiect). Si de XDA mai mult ca sigur stii dupa ce l-am mentionat eu big grin

Si faza cu internet banking-ul...sa nu sti tu cat de usor treci de verificariile alea...

A da si legat de "Habar n-ai despre ce vorbesti.", imi poti spune si mie unde am zis ceva gresit in comentariul de mai sus? Nu de alta, dar este neserios sa sustii o opninie nefondata ca cea de mai sus happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bogdan70001):

Pai si ce faci mai exact? le downloadezi de pe xda, si le instalezi dupa tutorial? atat? si sa instalezi 2-3 aplicatii? atat? ce mai stii sa faci?
Tu practic le downloadezi, si nici nu stii ce instalezi si ce are in el, (in rom)
Doar ce vezi, practic vizual, vezi temele, setarile si atat.
nu stii sa intrii intr-un rom custom sa vezi ce are in el preinstalat, sa modifici aplicatii preinstalate, sau sa pui altele, in build.

| Bogdan70001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Doar pentru ca pe tine nu te duce capul sa te descurci si fara tutorial nu insemna ca toti suntem la fel ok? Eu am inceput fara niciun fel de tutorial, daca chiar te intereseaza cum imi spui.

Si ce treaba au aplicatiile? Nu inteleg...

Eu sincer caut cea mai buna configuratie pentru telefonul meu (CUstomROM+Kenrle+Toolkit-uri etc) si desi nu stiu sa-mi fac un Custom ROM propiu (desi asta este target-ul meu pentru vara asta) tot este ceva fata de tine care stai ca un popandau si-ti dai cu parerea despre un subiect fata de care esti complet paralel.

Si inca odata ce am zis gresit in acel comentariu de zici ca nu am habar.Ce greseala am scris acolo? Nu esti in stare sa-ti susti afirmatia?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bogdan70001):

Pai tu doar le downloadezi, facute de altii, si le instalezi atat.
Si vorbesti de parca cine stie ce stii sa faci. happy
Ai zis ca nu au rootkit in ele, si nici miner, si nici virusi.
Cum poti spune asta, cand tu habar nu ai ce e intr-un rom custom, sau sa il modifici? si doar ii dai download si apesi pe buton si flash?
Adevaru e ca iti trebuie facultate pentru asta happy

| Bogdan70001 a răspuns (pentru anonim_4396):

FAcultate ca facultate, dar tu habar nu ai sa faci nici macar root, dar minte sa pui un CUstom ROM laughing)

Toate sunt OPenSource (ROM-urile de pe xda) si pe langa faptul ca acolo sunt in mare postate ROM-uri oficiale si cele neoficiale sunt opensource, iar daca vreun Csutom ROM ar contine vreun miner cu siguranta cineva ar semnala asta.

Si pana la urma vorbesc cu tine pentru ca da, fata de tine sunt expert, insa nu mi-as permite sa ma contrazic cu cineva, care stie sa complieze un CUstom ROM propiu, decat daca sunt foarte sigur pe mine.

Si din nou "si doar ii dai download si apesi pe buton si flash?" cum iti permiti tu care n-ai flash-uit nimic in viata ta sa spui astfel de lucruri.MIe mi-ar fi rusine in locul tau xD

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bogdan70001):

Doamne sfinte sisoe cand faceam eu asta, te incaltai cu fesu,
Sa stii ca aveam si noi telefoane cu Android pe vremea aia.
laughing) nici nu erai tu nascut.
Oricine poate face asta. happy
si un ciutan in clasa a 3-a happy
dar altceva nu mai stii.

| Bogdan70001 a răspuns (pentru anonim_4396):

VAd ce sti...
DAca ai fi facut root macar odata in viata ai fi stiut ca aplicatiile nu pot obtine accesul la root fara ca tu sa le acorzi

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bogdan70001):

Vai de capu tauhappy

| doctorandus a răspuns (pentru Bogdan70001):

Normal ar fi sa se numeasca Android Linux, deoarece Android este o distributie de Linux. La fel cum multe routere si media playere sunt bazate pe Linux.

Pentru o discutie mai nuantata: http://www.androidauthority.com/android-linux-784964/

| Bogdan70001 a răspuns (pentru doctorandus):

Stiu ca ANdroid este teoretic o distributie de Linux.

Doar ca pe Linux "root-ul" il faci in terminal cu sudo, iar pe sparmphone-uri putin mai complicat