| LumeaAInebunit a întrebat:

Am o mare dilema! Am abonament la Digi (4 cartele pe un singur abonament, platesc in jur de +-75 lei pe luna), am descoperit ca optiunea pe care o am este DIGI MOBILE OPTIM NELIMITAT, si din ce am inteles am net nelimitat sau ceva de genul, faza e ca la chestia asta nu ma pricep, niciodata nu am inteles care e treaba cu optiunile si beneficile ei. Am trimis mesaj la 700 sa vad cat am consumat si am un cost suplimentar de 0, 49 euro, adica in plus cu 2, 5 lei, nu e mult, dar vreau sa stiu pe ce am depasit, am consumat 329 MB, dar am inteles ca se reseteaza intr-un anumit interval de timp! deci e nelimitat(netul), adica pot folosi cat vreau ca nu primesc cost? Vreau sa mai spun ca am vorbit l telefon de 345 de minute, adica daca netul e nelimitat, asta inseamna ca de aici se trage? Adica optiunea asta are net nelimitat, dar in schimb nu am minute( tin sa precizez ca am vorbit o ora in telekom si vreo alta ora in Digi)! Vreau sa aflu de la ce se tage costul, adica sa stiu ce sa nu mai folosesc atat, netul sau apelurile telefonice! As fi recunoscator daca m-ati ajuta! Multa sanatate!

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai fi indicat o adresa de e-mail, facturile detailate le-ai primi acolo.

Incepand cu aceasta luna, firmele de telecomunicatii sunt obligati sa plateasca statului un procentaj din venitul realizat (asemanator bancilor, urma aceleiasi ordonante guvernamentale). Asta inseamna majorarea cu 3-5 lei in medie a tarifelor pachetelor pentru serviciile oferite publicului (TV, internet, telefonie).
Cred ca, aceea taxa suplimentara de un jumat de euro reprezinta acel supliment pentru guvern.

| Iote a răspuns (pentru Bula):

"Incepand cu aceasta luna, firmele de telecomunicatii sunt obligati sa plateasca statului un procentaj din venitul realizat" dar "Asta inseamna majorarea cu 3-5 lei in medie a tarifelor". Asta inseamna ca tot noi platim, nu ei.

| Bula a răspuns (pentru Iote):

Da, in final tot noi - consumatorii finali - platim toate...

| Iote a răspuns:

Nu cunosc optiunile de la DIGI. Dar stiu ca sunt niste chestii generale in toate retelele: nelimitat doar in reteaua ta. Spui ca ai vorbit in afara retelei. Poate acolo ai depasit minutele alocate. Intra pe site-ul lor si vezi ce inseamna acea optiune.