| iuuuliiiaaa a întrebat:

Am o problema la telefon. Cand incerc sa descarc o aplicatie de pe magazin play imi spune ca am memorie insuficienta, ceea ce nu e adevarat, deoarece am sters majoritatea aplicatiilor din telefon cu scopul de a elibera memoria, dar degeaba. Nu ai stiu ce sa fac. Cine stie sa ma ajute si pe mine va rog. Multumesc aticipat.

7 răspunsuri:
| BogdanSVPetc a răspuns:

Deci un smartphone cu memorie interna mica te lasa sa pui multe pe el, dar cand se ocupa mult nu se lasa pana nu eliberezi cat de mult, mai trebuie eliberat.Chiar daca ai memorie suficienta pentru. aplicatiile dorite el tot nu te lasa,mai vrea sa stergi, ideea e ca pe tel, se instaleaza foarte multe chestii inutile si nu se mai sterg cu dezinstalarea aplicatiilor. Daca ai avut jocuri mari ai grija sa nu ai nimic in Android/obb. Chiar daca stergi ceva util se descarca automat la deshiderea jocului si nu se sterg salvarile.
Dezinstaleaza toate actualizarile aproape inutile.Du-te in gestionale aplicatii, dau exemplu du-te la google drive sau youtube etc si dai dezinstalare actualizari.
Alte metode nu prea sant.
Cumpara o cartela SD mare, de la 8-16 gb in sus, si muta pe ea tot ce poti. Sper ca te-am ajutat, funda?

| djphilosoph a răspuns:

Ai card de memorie? Cardul e liber? E setat de la setari ca prestabilit?

Am avut si eu aceeasi problema, dar parca a trecut de la sine dintr-o data. Doar ca, un coleg, a patit la fel si nu a avut noroc la fel ca mine, asa ca l-a trimis la service. Dupa ce l-a adus, nu a mai avut-o, deai este doar o problema de soft si poate fi rezolvata.
Trebuie mai multe detalii.

Poate ai prea mult cache. Intra la Setari > Stocare Telefon si goleste toata memoria cache stocata de aplicatii ( in general, dupa o saptamana 100 mo/mb). Incearca alte metode.

| djphilosoph a răspuns:

10% dintre telefoane, au unele probleme in care instaleaza aplicatiile in partitia System Reserved care de obicei are intre (50 - 150 mo/mb). Asta este uneori doar o eroare. Partea proasta este ca la unele telefoane nu o arata, asa ca trebuie sa intri in recovery mode pentru a o formata sau schimba anumite setari.

| ChrisAK47 a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat. A
i un virus, da la setarile din firma de refresh!

| Maria_Miruna_1998 a răspuns:

Reporneste telefonul.