| Raluca2814994 a întrebat:

Buna, am si eu o intrebare pentru cunoscatori.
Ce telefon este mai bun? Samsung Galaxy a71 sau iphone 11?
Stiu ca este diferenta de pret foarte mare, iphone 11 fiind mult mai scump decat Samsung Galaxy a71.
Dar, am o nelamurire, de ce iphone 11 are doar 4 gb rami? si Samsung galaxy a71 are 6 gb? Plus de asta, procesorul la iphone are doar 6 nuclee, pe cand procesorul la Samsung galaxy a71 are 8 nuclee.
Camera la Iphone 11 are 12 mp, iar camera la Samsung galay a71 este de 64 de mp.
Display-ul la Samsung galaxy a71 este mai mare decat display-ul la iphone11.
Bateria la Samsung galaxy a71 este de 4500 mAh, iar bateria la Iphone 11 este de 3110 mAh.

Stiu ca, Iphone 11 are carcasa mai rezistenta si are un aspect mai placut, dar pe mine nu ma intereseaza aceste aspecte.

Pe mine ma intereseaza daca merita sa dau atatia bani pe iphone 11 care are specificatii mai mici decat Samsung galaxy a71?

Cu toate ca specificatiile la iphone 11 sunt mai mici decat la Samsung galaxy a71, credeti ca iphone 11 este mai bun decat Samsung galaxy a71? Adica, are piese mai bune? Sau tehnologia este mai noua la iphone 11 decat la Samsung galaxy a71?

Va rog sa raspunda cine se pricepe cu adevarat la telefoane, ofer funda si repesectul meu etern.

Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Ei, nu e chiar asa... Pe hartie poate pare mai bun, dar nici pe hartie pentru cineva care se pricepe nu pare mai bun. Sfatul meu e sa mergi intr-un magazin si sa le incerci pe amandoua.

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=9995&idPhone2=9848

Uita-te jos de tot la Performance, si ai sa vezi ca numerele mai mari sunt la iPhone. Astea sunt obtinute din teste, deci se va descurca mai bine in jocuri, si alte prostii iPhone-ul.

La camera, iPhone-ul are un senzor mai bun, filmare 4k fata/spate, sunet stereo NVMe care e mai rapid decat ufs 2.1, procesor pe 7nm vs procesor pe 8 nm, sunt mici detalii care probabil nu te intereseaza, dar da, iPhone-ul ala e mai bun decat Samsung-ul ala daca e sa le luam la bani marunti. E si diferenta extrem de mare de pret.

Probabil n-o sa observi in fiecare zi diferentele dintre cele 2 telefoane dar cand o sa ai nevoie de ele pe iPhone o sa fie acolo, pe cand la Samsung n-o sa fie. E prea mare diferenta de pret. Daca il compari cu un S se schimba lucrurile.

4 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Toata chestia cu Apple este ca iti baga pe gat un ecosistem dubios unde numai banii conteaza.
Daca intri in el, nu-ti va prea placea cand vei vedea aplicatii cu plata si limitarile la care te aduce sistemul, caci nu poti instala aplicatii din alte surse si lista poate continua.
Amandoua sunt scumpe, dar exista mai ieftin si mai bun. Apple pune niste preturi exagerate, deci pentru mine iese din discutie.

| Ineys a răspuns:

La banii aia iti iei un S10+ Note10/10+ etc. Cum sa iti iei iPhone 11 la 3600 de lei. Si de ce sa il compari cu un telefon care e de 2 ori mai ieftin.

Apple are asa putin RAM si alea alea pentru ca iOS e foarte bine optimizat si nu are nevoie de mult RAM. In trecut Android era mai prost optimizat si avea nevoie de resurse multe sa functioneze corect. Acum s-a cam eliminat si problema asta.

Singura problema la Apple e ca nu se zgarceste doar la RAM si CPU, ci si la rezolutie, memorie de stocare, conectivitate, baterie, features, camera, etc etc etc.

Daca tot vrei sa arunci 3600 de lei pe un smartphone, macar ia unul calumea. Sfatul meu e Note10+, o sa ai si ceva inedit, PEN-ul.

Daca vrei ceva 2020, mergi pe Galaxy S20, o sa-ti ia ochii rau de tot aia 120Hz de la ecran, n-o sa mai vrei telefoane cu 60Hz.
Daca nu te intereseaza acel PEN, S20 e o alegere mai buna, dar eu sunt fan S-PEN de aia ti l-am recomandat.

| Raluca2814994 explică (pentru Ineys):

Pentru ca este mai ieftin are procesor mai bun, camera, rami si baterie mai buna decat iphone 11 si este mult mai ieftin.
Asta mi se pare mie foarte ciudat...

| Ineys a răspuns (pentru Raluca2814994):

Ei, nu e chiar asa... Pe hartie poate pare mai bun, dar nici pe hartie pentru cineva care se pricepe nu pare mai bun. Sfatul meu e sa mergi intr-un magazin si sa le incerci pe amandoua.

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=9995&idPhone2=9848

Uita-te jos de tot la Performance, si ai sa vezi ca numerele mai mari sunt la iPhone. Astea sunt obtinute din teste, deci se va descurca mai bine in jocuri, si alte prostii iPhone-ul.

La camera, iPhone-ul are un senzor mai bun, filmare 4k fata/spate, sunet stereo NVMe care e mai rapid decat ufs 2.1, procesor pe 7nm vs procesor pe 8 nm, sunt mici detalii care probabil nu te intereseaza, dar da, iPhone-ul ala e mai bun decat Samsung-ul ala daca e sa le luam la bani marunti. E si diferenta extrem de mare de pret.

Probabil n-o sa observi in fiecare zi diferentele dintre cele 2 telefoane dar cand o sa ai nevoie de ele pe iPhone o sa fie acolo, pe cand la Samsung n-o sa fie. E prea mare diferenta de pret. Daca il compari cu un S se schimba lucrurile.

| Misterpablo a răspuns:

Buna! Parerea mea este ss te bagi pe un Samsung Galaxy, indiferent de model, sunt foarte bune si sunt lider mondial, parerea mea.