| Elena_Delia_1997_0de1 a întrebat:

Buna!
Am si eu o problema.
Am un telefon iphone pe care nu-l pot conecta la internet, dar asta se intampla doar pe reteaua mea wi-fi de acasa. Se conecteaza, dar nu merge sa accesez nimic pe web. Nu, nu e de vina reteaua, cu laptopul merge minunat, nu e de vina nici telefonul, la orice alta retea se conecteaza fara probleme.
Ce pot face?
Va rog, luminati-ma! Multumesc mult!

7 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Trebuia sa ai lumina cand ai cumparat acea castana. Acum e tarziu.

| Elena_Delia_1997_0de1 explică (pentru gelu1970):

Vai, cu siguranta asta e solutia, multumesc! happy happy Of, cum ne place asa sa dam si noi sfaturi despre ce trebuie si ce nu.

| gelu1970 a răspuns (pentru Elena_Delia_1997_0de1):

Restabileste setarile telefonului. Doar setarile nu telefonul in sine. De multe ori da rezultat. Dupa ce restabilesti setarile te conectezi iarasi la reteaua ta cu pass ce il are router.

| ziftode a răspuns:

Laptop-ul merge pe wireless? nu cumva are fir fizic?
laptop-ul primeste IP automat? nu cumva are IP static?
alt telefon/laptop merge? ai incercat asta?

daca toate sunt ok din ce am scris mai sus, atunci da-i un reset la network la telefon (nu reseteaza tot telefonul doar toate setarile de retea) si o sa "uite" toate setarile de retea, inclusiv asta gaunoasa

daca una din intrebarile de mai sus nu se potriveste la tine, revin-o cu o intrebarea mai exacta si te ajut la oricare dintre ele, insa nu vreau sa scriu 3 pagini cu rezolvarea fiecareia

| Elena_Delia_1997_0de1 explică (pentru ziftode):

Am dat o resetare configurrărilor de reţea, dar în zadar.
Nu, laptopul merge cu wi-fi, nu cu fir.
Da, Wi-fi-ul se conectează la orice alt dispozitiv cu excepţia iphone-ului. La fel şi telefonul, la alte reţele se conectează, doar la asta nu, am încercat. La asta cu IP-ul scuze, nu mă pricep.

| ziftode a răspuns (pentru Elena_Delia_1997_0de1):

Daca ai conectat la wifi-ul ala si altceva in afara de iPhone si laptop-ul pe care le ai, atunci 99% ca problema e doar din iPhone
tin minte ca am vazut asa ceva si la mine, dar am renuntat la iPhone cu f. multa vreme in urma

ce poti sa faci: te duci si faci backup la tot pe iCloud eventual si unul local pe iTunes
si apoi ii dai un reset general la telefon, imi pare rau ca alta solutie mai buna nu am, dar Apple e de vina si iOS-ul lor tampit care nu curata tot chiar dupa un reset network settings

| Elena_Delia_1997_0de1 explică:

Mie imi place mult iphone-ul, nu as renunta. L-am cumparat doar de doua saptamani, deci ma indoiesc ca as rezolva problema. Chiar si daca iphone-ul se conecteaza la alte retele? Daca sun la Apple, oare ma pot ajuta?