| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema.
In urma cu o zi am fost la un magazin Vodafone pentru cumpararea unui telefon. Ajuns acolo, am spus dorinta mea si unul dintre angajati m-a luat cu ofertele lor si incerca sa-mi demonstreze ca folosind cartela prepay pierd nu stiu cati lei pe luna. Eu voiam sa iau telefonul cu banii jos, nici de cum in rate. A incercat sa-mi spuna ca-mi poate da telefonul gratis daca fac nu stiu ce abonament, am zis ca nu vreau de la inceput, asadar am cumparat telefonul la pret intreg dar ce sa vezi, fiind grabit si vrand sa plec cat mai repede si sa scap de gura lui, am facut un abonament red 9.
Vreau sa inchei abonamentul. Am ajuns de la gandul de a cumpara un telefon sa fac un abonament fara voia mea. Angajatii te prind singuri, intr-un moment prost si profita de asta.
Vreau sa stiu daca se poate si pot sa fac lucrul asta fara sa platesc nimic. Nici macar nu am platit prima factura, si nu am profitat de un beneficiu sau reducere cand. Am vrut de mult sa scap de numarul acesta si sper din suflet sa nu fiu nevoit sa platesc atat pentru o fraierire de genul.
Ce pot face in situatia asta?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Ai dreptul legal de a returna orice marfa /sa renunti la orice contract in termen de 15 zile.
Mergi inapoi cu telefonul si contractul la Vodafone si denunti contractul. E dreptul tau legal.

ATENTIE!
Poate ti-a vandut telefonul cu reducere, sa se asigure ca ai si contract, cu care sa fii "legat" de ei, iar impreuna cu abonamentul sa platesti in rate si diferenta de pret!
Tu insista sa platesti INTEGRAL telefonul dorit si sa fie liber de retea!

| Tiberiu555 a răspuns (pentru Bula):

Pe langa faptul ca nu a fost vandut telefonul la reducere, am platit 150 de lei in plus. Am fost astazi la un magazin Vodafone unde am vorbit cu un angajat si m-a instiintat ca telefonul la liber era 797, iar eu am platit 949. Asadar, m-am ales cu asta si cu un abonament realizat la insistentele cuiva si nici macar nu am avut un beneficiu.

| Bula a răspuns (pentru Tiberiu555):

Sper ca ai si returnat marfa, impreuna cu contractul!
Nu te enerva tare, fii consolat ca, mai sunt mii care au patit si mai tare, si pedeasupra au fost si mandrii si bucurosi pentru telefonul primit "ieftin" sau chiar "gratis", "cadou". big grin

| Tiberiu555 a răspuns (pentru Bula):

Telefonul nu l mai pot returna ca e desigilat, insa avand in vedere ce s-a intamplat si cum am fost fraierit, sper ca pot sa fac reziliere. Am dat un email la sediul lor si astept raspunsul. Magazinul de unde l-am luat era inchis cand m-am dus eu.

| Bula a răspuns (pentru Tiberiu555):

Nu conteaza daca a fost desigilat. Va intra in categoria "rebufrished".
Doar trebuie sa te incadrezi in cele 15 zile.
Daca te refuza, anunti imediat OPC-ul.

| Tiberiu555 a răspuns (pentru Bula):

Sunt acoperiti de lege, telefonul e si folosit. Nu am ce sa mai fac. Vreau doar rezilierea abonamentului pentru ca domnul respectiv, dupa ce i-am zis ca vreau un telefon la liber m-a i trebat cati ani am si m-a luat direct cu ofertele. Tin sa precizez ca am 18 ani, nu stiam cum e cu abonamentele si cu un contract in adevaratul sens al cuvantului. Am refuzat de nenumarate ori si s-a insistat pana m-a fraierit. Nu am fost informat in vedere cu cat dureaza sau ce presupune contractul. Mi-a dat sa semnez repede, n-am apucat sa citesc nimic.

| Bula a răspuns (pentru Tiberiu555):

In cazul tau, TU esti acoperit de lege.
Dar timpul trece rapid, iar daca nu actionezi imediat, atunci ramai cu paguba!
Si va fi o experienta costisitoare, pe viata.

| Tiberiu555 a răspuns (pentru Bula):

Am sunat la ei si au spus ca nu se poate sa scap de el decat in august 2020 pentru ca am semnat.

| Bula a răspuns (pentru Tiberiu555):

Te-au dus cu vorba!
Nu vor sa piarda "prada" scumpa.
Mergi PERSONAL la ei, iar daca nu te rezolva pe loc, atuncianunti direct OPC!
Ei trag de timp, sa iesi din cele 15 zile prevazute de legile europene pentru returnare neconditionata.
Daca reusesc, atunci ai cumparat un telefon mai scump decat cum vind ei, si, pe deasupra, mai platesti si un abonament nedorit, timp de un an.

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Acum mai nimic. Daca nu vroiai abonament trebuia sa nu iti faci.

| DanielIlie a răspuns:

Trimite e-mail cu povestea ta la OPC.