| BiancaMB a întrebat:

Bună, am si eu o problema si nu știu cum sa o rezolv. De câteva zile aștept un telefon din Anglia printr-o firma de transport, vineri au plecat si duminica am întrebat dacă vor ajunge. mi s-a răspuns ca luni ajunge suta la suta. Luni i-am dat iar msj si dintr-o data s-a stricat mașina, nu a pus coletele insa le pune prin fan curier.
Întrebare mea este oare o fi teapa?
Tin sa precizez ca am primit un singur colet de la ei insa nu era asa scump si a ajuns foarte repede, acum ca este vorba de telefon nu stie cum sa o mai dea, ce pot sa fac in cazul asta?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil teapa.

| BiancaMB explică (pentru Violleta2022):

Asta cred și eu insa este vorba de un telefon foarte scump cum fac sa pot sa il recuperez

| Violleta2022 a răspuns (pentru BiancaMB):

Daca telefonul a fost predat pe chitanta, atunci il poti recupera, ca faci reclamatie la firma de transport si astia ca sa nu plateasca, or sa-l inapoieze.
Daca nu ai nici o chitanta, ramai la latitudinea soferului daca vrea sa ti-l dea sau nu.
Pachetul care l-ai primit fusese cumva desfacut? Adica crezi ca l-au controlat sa vada ce este in el si apoi ti l-au trimis?
Mobilul era in ael pachet sau in altul separat, micut si vizibil?

| BiancaMB explică (pentru Violleta2022):

Cand i sa predat pachetul băiatului care are firma el a cerut sa il verifice sa vadă daca este telefonul respectiv

| Violleta2022 a răspuns (pentru BiancaMB):

Si a primit chitanta cel care l-a predat cu ce contine telefonul?
Fiindca in acest fel iti poate trimite chitanta si tu poti face reclamatie la protectia consumatorului sau unde este cazul, la el la companie ca nu ti-a fost livrat.

| Yuoia a răspuns:

De ce te plangi? Toti preferati firmele de transport in locul Postei. Si daca o fi teapa, merita, nu-i asa? Ai trimis cu cine ai vrut.
Posta te-ar fi despagubit in caz de pierdere.