| ISmokeAir55 a întrebat:

Buna, am și eu un abonament la Digi iar contractul va expira daca nu mă insel pe 1 noiembrie și aș vrea să mă portez la Orange. Ce trebuie sa fac? Trebuie sa aștept să îmi expire sau sa mai aștept o lună după ce îmi expira contractul la Digi, trebuie sa fac cererea înainte să imi expire?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cu o luna inainte ii anunti oficial ca va inceta contractul. Cu 2 zile inainte de inceatarea contractului te duci la un magazin Orange si le spui ca vrei sa portezi numarul la ei. Daca nu vrei sa portezi numarul iti iei cartela. Este bine sa inregistrezi convorbirea cu DGI in care le spui ca astazi, in data de... va anunt peste 30 zile expira contractul si nu vreau sa-l mai prelungesc. Cum ai trecut de 2 octombrie trebuie sa o lasi pana peste 30 zile daca ai luat un obiect de la ei. Daca nu, te poti duce si maine sa ceri portarea la Orange. Daca nu vrei sa portezi numarul, trebuie sa mai stepti 30 zile. Suna la 031.400. 7777 sau scrie-le pe pagina lor: http://bit.ly/2LkumJE

| ISmokeAir55 explică (pentru Salontanul):

Prin obiect te referi la telefon? Daca da nu am telefon pe contractul cu Digi. Asta înseamnă că pot să mă duc și astăzi să le zic că nu mai vreau sa prelungesc contractul și să mă duc cu 2 zile înainte la Orange so să mă portez? Întreb aceste detalii că nu vreau să mă trezesc cu vreo penalizare că am anulat contractul prea devreme.

| Salontanul a răspuns (pentru ISmokeAir55):

Da ma refer la telefon sau, o data cu abonamentul la telefon, sa fi primit un cadou de orice natura. Orice contract se poate anula dupa 6 luni de zile daca nu ai luat nimic de la ei. Mergi maine (astazi nu cred ca gasesti deschis undeva!) si cere sa faci portarea!

3 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Da telefon la Orange si intreaba, or sa iti dea toate detaliile mai ales dpdv legal, din cauza ca ABIA ASTEAPTA UN CLIENT NOU!

da telefon la gigi si intreaba (numarul de pe un telefon digi este *777 )
insa trebuie sa fi atent pentru ca, daca pierd un client, TOATE firmele devin... ACRE big grin

insa nu stiu de ce vrei sa treci pe Orange, sunt MULT MAI SLABI ca gigi la toate capitolele, mai ales preturi, in afara de roaming in UE (unde cica, chiar sunt cei mai buni, am auzit de la cineva care chiar a facut pe soferul prin tot UE-ul)