| WithoutName123456789 a întrebat:

Buna,am un Galaxy S7 de ieri,iar prima incarcare a fost una normala, in sens ca s-a descarcat la 15% si l-am lasat la incarcat pana la 100%.Un prieten mi-a spus ca trebuie sa il las sa se descarce la 0% si sa il tin la incarcat 12 ore.Este adevarat? Eu stiu ca bateriile de tip Li-on nu necesita acest tip de incarcare, dar totusi as vrea o confirmare.

4 răspunsuri:
| GazzaRecordsRo a răspuns:

Eu nu l-am lasat de la 0 si nu mi s-a intamplat nimic la el il incarc la 10 la suta mereu ( Note 5 )

| Andrei144 a răspuns:

Nu mai trebuie să lași telefonul la încărcat 12h, bateriile litiu ion nu au nevoie de asta ci bateriile vechi, așa că incarca-l normal, iar pentru o durata de viață mare ține bateria intre 50-80% cu încărcări multe și scurte.

| dante94 a răspuns:

Din ce stiu eu prima data trebuie sa-i consumi bateria pana la 0%(adica pana se stinge telefonul) si apoi il bagi la incarcat normal(nu am Samsung dar eu asa am facut)

| Stefan831 a răspuns:

La al tau s7, bateria este litiu-polimer si nu are nevoie de vreo formatare. Bine de stiut ca nu e nevoie sa il tii n priza fara numar, ci fix cat sa se incarce la suta la suta. insa nu fa din asta un stress, uitandu-te la fiecare 5min daca s-a incarcat. din experienta personala, am un Lenovo Cazan a2010 la care am fost placut surprin sa vad ca ma tine mult mai mult bateria daca doar o incarc si scot tel fara a-l lasa toata noaptea in priza. pentru asta am instalat battery charge notifier, -am seta aplicatia pe alarme repetitive cand ajunge la maxim incarcarea, si sunt super multumit de ce butonez zilnic. Nu te costa absolut nimic sa incerci sa nu il mai lasi toata noaptea in priza dupa incarcare, si cauta in playstore aplicatia care sa te anunte cand e garta. astept un feedback aici dupa ce incerci acest lucru, sa imi zici daca ai simtit vreo diferenta. E bine sa stii ca acumulatorii de mobile au un circuit de protectie care reduce curentul de incarcare pe modulul de litiu, dupa ce acesta ajunge la varful de 4, 2v, iar daca tensiunea pe circuit e mentinuta mai mult timp dupa incarcarea completa, acea protectie are comportament defensi si descarca modulul de litiu pna 85% pentru protejarea electrolitului dintre infasurari.