| Oana_Miruna_1993 a întrebat:

Am un iphone 5 si la tara l-am bagat in priza iar varful incarcatorului original a inceput sa friga...si nu mi-a mai mers.Am luat un alt incarcator,iar telefonul meu nu se mai deschide deloc. Daca este ars, il pot repara? URGENT

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! La țară ai caderi bruște de tensiune, sunt oameni cărora li s au ars televizoare, frigidere din cauza variatiilor de tensiune, acolo in telefon ai băgat o tensiune mare, incarcatoarele de mobil sunt de maxim 5 volti, daca ai vazut ca frigea mufa, încarcatorului, de ce l ai mai bagat in telefon, era in scurt incarcatorul, de aceea frigea mufa, in incarcator sau ars niste piese, condensatori sursa, iar incarcatorul din cauza pieselor arse, a debitat tensiune mare, si a ars placa din telefon, nu merită reparatia, te va costa cît unul nou, si nici nu stii daca au piese pentru iphone 5, te a mincat in dos, scarpina te, de bani sa ti i ei telefon. La țară nu este de mers cu aparatură, laptop, telefon, deoarece acolo zonele aleanu au făcute inbunatatiri la cabluri de inaltă joasa si medie tensiune, trensformatoarele de pe stâlpi sunt vechi, corodate, si nu mai functioneaza la parametrii ca atunci cind erau noi. Sunt necesari bani sa inlocuiasca piese vechi de 50 de ani.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Daca este ars, ceea ce presupun ca s-a intamplat, va trebui sa schimbi piesa/piesele arse.