| Racoviteanu_Larisa_1995 a întrebat:

Am un iphone cu memoria de 16 GB si e full. Am putine aplicatii si poze, deci nu am ce sa sterg din el pentru a-mi goli memoria. As vrea sa-mi cumpar memorie, insa nu stiu cum functioneaza toata treaba. Am intrat putin in datele pentru cumpararea memoriei pe care mi le-a oferit telefonul, doar ca nu am inteles atat de bine. Acolo scrie ca pot sa-mi cumpar memorie pe durata unui an... A experimentat cineva treaba asta si ma poate ajuta? Multumesc.

4 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

În setările de stocare vezi ce aplicați și poze/video ai și sa mai ștergi din ele.

| NLS a răspuns:

1. ce ai vazut tu e stocare in iCloud, si e pe baza de abonament.
Mai exista si alte metode:

2. conectarea unei memorii Flash cu conector Lightning ar fi cea mai simpla metoda, mai ieftina si mai indicata pentru persoane care nu vor sa se complice
De obicei sunt solutii mixte: Lightning la un capat + mufa normala USB de tip A - la celalalt.

(cumpara un stick cu conector Lightning de minim 128 GB daca doresti sa iti mai pastrezi telefonul. Si oricum, daca ramai fidela iPhone-ului, iti va fi de folos si la viitorul, chiar daca acesta din urma va avea stocarea mai mare, 128 GB in plus nu strica )

https://media.cdnws.com/......i-pen.jpeg

3. sau exista memorii externe cu accesare wireless (aceasta functioneaza doar unde ai wireless, desigur.
Exemplu:
Western Digital My Passport Wireless SSD
Seagate Wireless 500GB Mobile Storage

4. ar mai fi

https://www.iphoneness.com/cool-finds/qubii-auto-backup/

5. sau un SSD normal conectat prin cablu USB si mufa Lightning la un capat.

DAR fiind vorba de cabluri, punctele 4 si 5 eu le vad mai mult ca solutii de backup, nu de folosire zilnica.

| JicaContra a răspuns:

Arunca iPhone, ia-ti Android unde poti sa infigi card de memorie, direct in telefon tongue

| SoCristian18 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa iti cumperi un ssd extern si sa transferi totul din telefon si eventual sa revii la versiunile anterioare de ios. ar mai fi varianta cu abonament pentru cloud dar din punctul meu de vedere nu merita pentru ca poti pierde tot si au si altii acces la pozele tale.