| deeDEE1269 a întrebat:

Buna am un laptop Acer aspire 5733 si o plasma Samsung si am cumparat un cablu cu intrare vga si iesire hdmi dar cand le conectez nu-mi apare imaginea pe tv si imi zice lipsa semnal cablu l-am verificat pe alte pc si functioneaza si la laptop am conectat alte monitoare cu intrare vga si merge acuma nu stiu care este problema de nu merge.Dau funda

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Cablu VGA-HDMI iti functioneaza numai daca PC\laptopul are placa video DEDICATA (separata) si numai la televizoare HD (rezolutie 1366x768). Laptopul tau are placa video INTEGRATA. (HD Graphics), iar TV presupun ca e fullHD.
Iti trebuie un convertor VGA-HDMI
Sunt scumpe, bune dar nu e o afacere buna. Uite asa:
http://www.tehnicavizuala.ro/......mi_compact
sau
http://www.tehnicavizuala.ro/conectica/convertoare/convertor_vga_to_hdm

| DryIce a răspuns (pentru horia2012):

In sfarsit o explicatie. happy ce tare si eu ma tot intrebam de ce cablu direct vga to hdmi fara convertor ci numai adaptop nu mergea la un laptop cu rez 1366 pentru un tv 1920.

| deeDEE1269 explică (pentru horia2012):

Multumesc frumos am fost la un servis si mi-a zis acelasi lucru ..eu unu cand l-am luat mi-a zis ca placa video e dedicata. nu prea m-am jucat eu pe el l-am tinut mai mult pentru filme si facultate ...ee o sa imi iau altu si o sa gata.Multumesc frumos de raspuns si scuze de timpu pierdut cu mine!

| horia2012 a răspuns (pentru deeDEE1269):

Cu placere si n-a fost timp pierdut.

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tv ul e stricat, incearca sa conectezi un video prin tv sa vezi daca i merg av urile

| deeDEE1269 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Tv e nou luat am pus la el dvd si merge...dar nu inteleg de ce nu ia poate cum zici si tu sa nu ii mearga sloturile hdmi.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Deci dacă av urile merg, inseamnă că este ceva cu acel cablu hdmi, incearcă altceva, schimbă capetele mufelor hdmi, daca merge, de exemplu: mufa care ai bagat o in televizor, bagă o in laptop, si cea din laptop bagă o in tv, si daca nici asa nu merge cumpăra alt cablu si vezi cu ăla.

| suffarstar a răspuns:

Vezi ca ai un buton sus pentru comutarea monitoarelor. E pe la F1...F12. Cand il gasesti, apesi Fn (langa Start) si butonul de comutare.

| deeDEE1269 explică (pentru suffarstar):

Am incercat ce ai zis tu si cand dau Fn+F6 imi apare la laptop negru si la tv nimic...

| suffarstar a răspuns (pentru deeDEE1269):

Probabil trebuie sa umbli si prin setarile TV-ului.