| andreealc345 a întrebat:

Am un S5 si cartela Vodafone, iar uneori pur si simplu nu primesc anumite mesaje si nu imi voi explica in veci de ce. Intamplarea face ca acele mesaje sunt importante si chiar am nevoie de ele, ca sa nu mai spun ca e super aiurea cand persoanele cu care vorbesc ma tot intreaba "ai primit?". Unde credeti ca este problema? Si care ar putea fi rezolvarea? Multumesc anticipat. Funda celui care ma poate ajuta

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pot fi mai multe explicatii.
Trebuie verificat daca de pe aparatul care trimite PLEACA corect mesajul (trebuie sa foloseasca un server specializat, care se seteaza in telefon).

Trebuie verificata si intreaga lista a mesajelor primite (citite pe rand toate), unele telefoane incurcand uneori ordinea lor la afisare.

Daca la teste unele mesaje sosesc iar altele se pierd, atunci trebuie contactati cei de la retelele expeditorului si a destinatarului. Se vor nota data+ora trimiterilor si primirilor din perioada testarilor facute, cu ajutorul carora vor putea identifica unde s-au pierdut trimiterile.