| Angel977 a întrebat:

Am un Samsung a5 2016 si vreau sa îl vând și să cumpăr un Canon 450d.Ce părere aveți, care dintre ele face poze mai bune, aparatul foto sau telefonul?

13 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Ce părere aveți, care dintre ele face poze mai bune, aparatul foto sau telefonul?"

intrebarea e inutilă, știai și tu răspunsul inainte de a intreba. succes!

Bula
| Bula a răspuns:

Fotograful conteaza, nu aparatul foto!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Aparatul big grin

| NLS a răspuns:

Ce obiectiv are 450D ul?

suplimentar>>>
Daca obiectivul e in stare buna (nu prezinta zgarieturi, nu a fost lovit sau scapat pe jos, si a fost pastrat corespunzator) cred ca merita afacerea, desi ai gasi probabil la diferenta mica de pret ceva putin mai nou, tot de la Canon.

Intrebarea care conteaza e> >> cate declansari are aparatul?

Il poti testa?

| Angel977 explică (pentru NLS):

Obiectivul e un 18-55, are 32000 de cadre, nu il pot testa. Tipul care il vinde e din București iar eu din Brașov. Pe viitor aș vrea să iau un 50mm 1.8 din acela manual, pe montura m42

| Vântulalb a răspuns (pentru Angel977):

32000 cadre, destul de mult.

| gelu1970 a răspuns:

Canon

| siriusblack98 a răspuns:

Aparatul foto...nu cred ca intrebarea isi mai avea rostul totusi. Am avut un a5 2016, telefonul este cel mult mediocru daca-i acorzi maxim de indulgenta din toate punctele de vedere, adica inclusiv calitatea pozelor.

| Panamax a răspuns:

Cel mai prost aparat foto face in general poze mai bune decat un telefon de fite.
Este greu de comparat un obiectiv de 450 de grame cu unul de 4, 5 grame de 100 de ori mai mic.
Toti fotografii si-ar fi luat telefoane in loc de aparate reflex,o tarna de obiective,trepiede,filtre, lampi si tot tacamul.

| NLS a răspuns (pentru Panamax):

Foarte corect, dar acum gandeste-te prin cate "furtuni" poate trece un aparat si un obiectiv, care ipotetic au putut fi folosite de anteriorul proprietar inca din 2008-2009.
Si daca luam doar 2010-2011, tot sunt 9-10 ani.
Sticla cu zgarieturi, lovituri ale body-ului, butoane care nu functioneaza usor, hot-pixels, pixeli morti, descentrarea lentilei la obiectivele cu zoom, si multe altele.

Sa nu mai zic de procesor,
memoria cu standard foarte vechi si de capacitate mica (ma rog, capacitatea poate nu ar fi o problema), si altele.

La un aparat cu o asemenea vechime ar trebui inspectate fotografii test pe un ecran, daca obiectivul e cu zoom, ar trebui testate deschiderile diafragmei...

| Legion7X a răspuns:

Https://techzilla.ro/......gapixelii/

Sau

https://www.fotografiistudio.com/dimensiuni-senzori/

Răspunsul sau ideea de a alege se află aici.
Nici eu nu sunt cunoscător dar, există google, Youtube.

| Vântulalb a răspuns:

Indiscutabil, aparatul foto este mai performant. In rest, vezi ce spune @NLS.

| CHESEBOY a răspuns:

In special aparatele foto fac pozele mai bine, dar este parera ta