| AneleAleira a întrebat:

Am un telefon de la Allview, A4 Duo. Aveam un card de memorie de 2GB care functiona normal, dar de curand am cumparat unul de 8GB. L-am bagat in telefon, il recunoaste, dar nu pot instala aplicatii pe el. Optiunea 'Disc de scriere implicit - Card SD' este bifata, dar de fiecara data cand incerc sa descarc o aplicatie primesc o eroare si mesajul ca spatiul disponibil este insuficient.

Exista si alte optiuni sau modalitati de a instala pe card si nu in memoria interna? Multumesc mult!

P.S. Sistemul de operare este Android 4.2 Jelly Bean

2 răspunsuri:
| CristianCRS a răspuns:

In primul rand asta e problema, ca Google play nu iti downloadeaza pe card iti downloadeaza in memoria telefonului, acolo e problema, cardul este ok.
Si da exista posibilitati ca aplicatiile sa se instaleze pe card dar trebuie sa ai root si abia apoi poti folosi metoda Swap sau Link cu Link2SD. Daca vrei iti pot spune cum sa descarci aplicatiile direct pe PC si apoi sa le pui tu pe card. Restul sunt operatii mai complexe si necesita timp pe care nu prea il am momentan.

| CritiklImpaqt a răspuns:

Intra la setari si la mediu de stocare bifezi card sd foarte simplu